У Лівії за фінансової підтримки ЄС побудована система “таборів” для мігрантів з жахливими умовами, де їх тримають за гратами, грабують, катують і вбивають. Про це заявив журналіст-розслідувач і засновник організації The Outlaw Ocean Project, яка займається вивченням злочинів на морі, Іен Урбіна, передає “Медуза“.
Журналіст зазначає, що на гроші ЄС тренується і озброюється лівійська берегова охорона, що є військовим формуванням, в завдання якого входить в тому числі зрив гуманітарних операцій з порятунку мігрантів на водах. Затриманих цією “охороною” відправляють на невизначений термін в мережу в’язниць, якими завідують збройні угруповання, що діють в країні. Самі в’язниці також фінансуються ЄС.
За перші сім місяців 2021 року було затримано близько 600 мігрантів, і більшість з них опинилися в секретній в’язниці для мігрантів “Аль-Мабані”. Одним із затриманих став Аліу Канде-мігрант з однієї з найбідніших країн світу, Гвінеї-Бісау. Урбіна відправився до Лівії для з’ясування обставин його смерті.
Секретна в’язниця “Аль-Мабані” розташована на заході лівійської столиці Тріполі. У січні 2021 року комплекс колишніх складів для зберігання цементу і бетону в цьому кварталі обнесли високою стіною з колючим дротом. Всередині у синього вантажного контейнера, в якому розташовується імпровізований офіс, стоїть Охорона — люди в чорно-синьому камуфляжі з автоматами Калашникова. На в’їзді в комплекс висить вивіска:»Суд з розгляду справ про нелегальну міграцію”.
Канді затримали в лютому 2021 року і кинули в камеру, де на той момент вже знаходилися більше двохсот чоловік. Про те, де опинився Канді, не знала жодна людина в світі за стінами “Аль-Мабані”. Його не звинувачували ні в яких злочинах і не надали адвоката; ніяких натяків на те, коли він зможе вийти на свободу, теж не було.
На кожні сто чоловік був всього один туалет. Спали ув’язнені на худих підстилках, що кишіли вошами, коростяними кліщами і блохами. Двічі на день ув’язнених виводили колоною по одному у двір, де не можна було дивитися вгору і говорити. Наглядачі відрізнялися лютістю і при будь-якому недостатньо розторопному виконанні наказів били ув’язнених всім, що траплялося під руку: лопатою, трубою, обрізком кабелю або палицею, іноді до смерті. Серед ув’язнених ходили чутки, що трупи просто викидають на звалище битої цегли і уламків гіпсокартону під однією із зовнішніх стін комплексу.
“Це система, створення якої Євросоюз планував багато років. Лівія за цим задумом повинна перетворитися на таке пекло, що його існування має відлякати мігрантів, які прямують до Європи”, – зазначив колишній міністр юстиції Лівії Салах Маргані.
У 2018 році уряд Італії з дозволу Євросоюзу допоміг береговій охороні Лівії отримати від ООН дозвіл на розширення своєї юрисдикції більше ніж на 150 кілометрів — далеко за межі територіальних вод самої Лівії і на півдорозі до італійського берега.
У свою чергу ЄС виділив шість швидкісних катерів, 30 позашляховиків Toyota Land Cruiser, десять вантажних контейнерів, переобладнаних під офіси, польові радіостанції, супутникові телефони, надувні човни, а також п’ятсот комплектів уніформи. Минулого року Євросоюз витратив майже мільйон доларів на будівництво командних центрів берегової охорони і підготовку офіцерів.
Тим часом в ЄС заперечують своє фінансування в’язниць. Віце-президент Єврокомісії Жозеп Боррель заявив, що” відповідальність за незаконне взяття мігрантів під варту повністю лежить ” на владі Лівії.
- Головний кат донецької “ізоляції» розповів про тортури в незаконній в’язниці.