Верховна Рада нарешті призначила дату інавгурацію новообраного президента Володимира Зеленського. Захід відбудеться в понеділок, 20 травня о 10:00. Інші ініціативи, що передбачали приведення присяги Зеленського 17 травня, 26 травня і 28 травня не стали виносити на голосування. Ми вирішили нагадати, як проходитиме інавгурація президента Зеленського і чому так була важлива дата голосування.
Що взагалі таке інавгурація і навіщо вона потрібна?
Інавгурація – це урочиста процедура, яка проходить під час вступу на посаду президента України і вступу в ряд інших державно важливих посад. Здебільшого це всього лише формальність, данина традиції, так би мовити.
Що відбувається під час інавгурації?
Законодавчо ця процедура не прописана, проте існують певні норми, закріплені в Конституції та Законі про регламент Верховної Ради.
Верховна Рада призначає урочисте засідання, на якому новообраний президент принесе присягу.
На засідання запрошують голову Центральної виборчої комісії, голову Конституційного суду і ряд інших офіційних осіб.
Президент приносить присягу, поклавши одну руку на Конституцію України і (за бажанням) іншу – на Пересопницьке Євангеліє, яке стало своєрідним символом інавгурації. Після цього він підписує текст присяги, який передає голові Конституційного суду, а той – голові Верховної Ради.
Традиційно президент України складає таку присягу: «Я, (ім’я та прізвище), волею народу обраний президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов’язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут українського народу, обстоювати права і свободи громадян, дотримуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі».
Після цього голова ЦВК вручає президентові України посвідчення, а голова КС – символи президентської влади: булаву, печатку і нагрудний знак.
Інавгурація призначена на 20 травня. Це добре чи погано?
Дивлячись для кого. Для звичайних українців дата інавгурації по суті не має значення. Дата проведення важлива для народних депутатів і самого президента. Адже одна з ключових інтриг – чи буде достроково розпущена Верховна Рада? І це залежить, зокрема, від дати проведення інавгурації.
Так, згідно статті 90 Конституції України, повноваження парламенту не можуть бути достроково припинені в останні шість місяців строку її повноважень. А якщо врахувати, що депутати нинішнього скликання набули свої обов’язки 27 листопада 2014 року, президент буде мати можливість розпустити Верховну Раду до 27 травня 2019 року. Пізніше – вже ні.
Прямих заяв від Зеленського про намір розпустити парламент поки не було. Тому залишається загадкою, яке рішення прийме Володимир Зеленський і чи буде розпущена Верховна Рада.
Однак команда обраного президента Володимира Зеленського запустила відеопетицию про розпуск Верховної Ради. Щоб цю петицію розглянув новообраний глава держави, відео має набрати мільйон переглядів.
«Ми запитали у людей на вулиці, що вони думають про розпуск Верховної Ради. А зараз запитуємо вас – залишити або розпустити?», – сказано в ролику.
«Якщо ви підтримуєте розпуск Ради – ставимо лайк, якщо не підтримуєте – ставимо дизлайк. Це велика відповідальність, яку ми повинні вивантажити на наші плечі. І ми це зробимо», – сказав в кінці відео лідер команди«Ліги сміху» «Заинька» Руслан Ханумак.
Після оголошення дати інавгурації, на сторінці Команди Зеленського в Facebook з’явилося наступне повідомлення:
«Рішення Верховної Ради про призначення інавгурації Володимира Зеленського на понеділок, 20 травня, допоможе закінчити період невизначеності для України. Депутати все ж змогли показати результат. Однак команда Володимира Зеленського сподівається, що надалі народні обранці прийматимуть необхідні для країни закони швидше, ніж ми бачили на прикладі призначення дати офіційного вступу Володимира Зеленського на пост Президента України», – написали представники штабу новообраного президента.
Хто приїде на інавгурацію Зеленського?
Крім українських гостей, на інавгурацію президента приїжджають іноземні делегації.
Так, відомо, що в цьому році захід відвідає спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер, а також ціла делегація з Штатів. Однак хто до неї увійде поки невідомо. Також, на інавгурацію планують приїхати представники Канади.