Американська компанія Sandvine скасувала угоду з білоруською владою з постачання техніки для фільтрації інтернет-трафіку. Про це повідомляє Bloomberg.
“Це порушення прав людини, яке призвело до автоматичного припинення дії нашої Ліцензійної угоди з кінцевим користувачем. Sandvine дуже серйозно ставиться до порушень прав людини», – сказано в повідомленні.
Також в компанії заявили, що в схему Sandvine був доданий код, який завадив вільному поширенню інформації в країні в період виборів.
Про що йде мова?
Наприкінці серпня видання Bloomberg повідомило, що проблеми з інтернетом в Білорусі, які почалися в день президентських виборів, були створені за допомогою обладнання компанії Sandvine.
Так, 9 серпня в країні були недоступні Twitter, Facebook, Telegram, WhatsApp і Viber, білоруські Інтернет-ЗМІ і тисячі інших сайтів. Соцмережі і сайти були заблоковані протягом декількох днів, коли відбувалися жорстокі масові побиття і затримання протестувальників.
Як з’ясували розслідувачі, американська компанія дійсно займається виробництвом обладнання, відомого як “глибока пакетна перевірка”. Його використовують для моніторингу та фільтрації мережевого трафіку. Згідно з офіційними даними уряду, його закупив Білоруський Національний центр обміну трафіком за 2,5 мільйона доларів.
У матеріалі також сказано, що пристрої компанії застосовувалися в Єгипті і Туреччині для блокування політичного, правозахисного і новинного контенту. У Sandvine свою причетність відкинули.
Технічний директор Sandvine Олександр Хаванг визнав, що влада Білорусі може скористатися обладнанням для блокування сайтів і месенджерів. Також він зауважив, що обмеження доступу до певних матеріалів не є порушенням прав людини.
Після цього американський сенатор Дік Дурбін звернувся до Міністерства фінансів з вимогою провести розслідування щодо Sandvine.