Акції американської компанії, яка спеціалізується на відновлюваній енергетиці, подорожчали більш ніж в 50 разів після заяв про співпрацю з Україною щодо будівництва електростанції в Чорнобилі й запуску 5G-зв’язку. Про це йдеться в розслідуванні програми “Схеми”.
Влада України заперечує інформацію про домовленості з американською компанією Diplomatic Trade. Однак журналісти виявили документи, що свідчать про плани американського підприємця Бенджаміна Баллаута реалізувати в Україні за допомогою влади низку бізнес-проєктів.
3 березня на сайті американського Мін’юсту оприлюднили угоду, згідно з якою Diplomatic Trade надаватиме лобістські послуги для віцепрем’єр-міністра і міністра з розвитку стратегічних галузей промисловості України Олега Уруського на умовах «pro bono», тобто – безкоштовно.
З публічного повідомлення компанії Enerkon Solar International, якою також володіє Баллаут, стало відомо про намір американської фірми організувати для Уруського зустріч в США з представниками компанії SpaceX Ілона Маска. Американський бізнесмен заявив, що з таким проханням до нього звернувся сам міністр для «досягнення домовленостей про запуск українського супутника на орбіту» за допомогою ракетоносія SpaceX.
Своєю чергою Уруський підтвердив, що планує візит до США, але його організацією займається Мінстратегпром і американське посольство. При цьому він запевнив, що у нього немає ніяких домовленостей з американськими лобістами щодо організації зустрічей з представниками компанії Маска.
Коментуючи своє листування з Diplomatic Trade, міністр заявив, що це не має «ніяких зобов’язань» і носить «суто інформаційний характер».
Втім, в іншому повідомленні Enerkon йшлося про підписання меморандуму з урядом України щодо реалізації кількох проєктів, зокрема будівництва сонячної електростанції в зоні відчуження, заводу з виробництва «зеленого» водню і запуску 5G-зв’язку. Ці домовленості спростували в Міненергетики та Мінекології, а також сам Уруський.
Однак голова Державного агентства з управління Зоною відчуження (ГАЗО) Сергій Костюк повідомив, що зустрічався з Анатолієм Рязанцевим – партнером Баллаута в іншій фірмі, яка координує в Україні проєкти Enerkon. Але зустріч була “ознайомчою”.
Сам Рязанцев розповів, що 31 грудня 2020 року зустрічався з Уруським стосовно питання впровадження 5G-зв’язку. У пресслужбі міністра цей факт заперечують.
“Схеми” з’ясували, в чому полягає інтерес американського бізнесмена. Проаналізувавши акції компанії, журналісти встановили, що за останні три місяці вони виросли більш ніж в 50 разів: з 4% до 2 дол. Такий стрибок, на думку юристів, став можливий завдяки згадкам про бізнес-проєкти в Україні.
У свою чергу Баллаут звинуватив журналістів у шпигунстві та дезінформації, коли до нього звернулися за коментарем. Діяльність своїх компаній він назвав законною і порядною. 14 березня його компанія Enerkon звернулася в українську поліцію з проханням порушити кримінальну справу проти журналістів.
- На початку березня парламентський Комітет з питань економічного розвитку повідомив про завершення чергового етапу переговорів зі SpaceX.