У Росії за хід мобілізації насамперед відповідатимуть губернатори. Очікується, що федеральна влада, зокрема міноборони країни-агресора, лише «спустить» їм орієнтовну кількість людей, які мають вирушити на війну в Україну. Про це пише “Медуза”, посилаючись на джерела, близькі до Кремля та керівництва одразу кількох російських регіонів.
За словами одного з високопосадовців, поки ці дані в регіони не прийшли. Це підтверджують співрозмовники у керівництві двох суб’єктів РФ. «Поки що ніхто не розуміє, як і кого це (процес мобілізації) торкнеться, — зазначає один із них. — Ніхто не радий, звичайно, але робота (у нас) така: отримаємо цифри процес піде».
Ще одне джерело серед регіональних чиновників зазначає, що, як і під час пандемії коронавірусу, федеральна влада переклала відповідальність за «непопулярні заходи» на місцеву владу: «Так у нас прийнято».
При цьому співрозмовник видання, близький до керівництва путінської партії «Єдина Росія», упевнений, що російські губернатори «зберуться» і зможуть успішно провести мобілізацію: «Все буває вперше — ковід, тепер мобілізація. Там (у регіонах) великі дядьки працюють».
За словами джерела, близького до адміністрації президента (АП) РФ, визначено і зразковий алгоритм мобілізації. Відповідно до нього, вже в перші дні багатьох росіян, які підпадають під мобілізацію, запросять до військкоматів.
«Запросять для звіряння даних. Наполегливо пропонуватимуть добровільно підписати контракт. На багатьох вдасться натиснути, зокрема згадуванням нових кримінальних статей. Не всі люди юридично грамотні. А тих, хто не погодився, відпустять і мобілізують потім. Не добровільно», — пояснює плани влади джерело видання.
Також, за інформацією співрозмовників «Медузи», за допомогою мобілізації Кремль має намір вирішити проблему нестачі кадрів у «військово-цивільних адміністраціях» окупованих територій. Якщо раніше амбітні чиновники з російських регіонів цілком охоче їхали на Донбас, у Херсонську та Запорізьку області за кар’єрним підвищенням та вищою зарплатою, то після успішного контрнаступу ЗСУ та загибелі кількох проросійських чиновників охочих «дуже сильно зменшилося». Співрозмовник «Медузи», близький до Кремля, пояснив:
Тепер буде простіше. Викличуть такого чиновника до військкомату — ухилитися він не зможе. І запропонують простий вибір: «У вас є потрібна офіцерська спеціальність після військової кафедри чи служби в армії, ви підлягаєте призову. Але є варіант: можете попрацювати замом ЖКГ у Херсоні чи Мелітополі. Він вам підходить?
Звісно, краще працювати у тилу, а не на фронті.
Допомагатимуть у мобілізації регіональній владі державні компанії, а також «близький до держави бізнес». За словами джерела, близького до керівництва однієї з держкорпорацій, підприємствам вже передали «зразкові орієнтування» щодо кількості співробітників, які мають бути мобілізовані, — це 1% від загальної кількості співробітників, які підлягають призову (раніше Шойгу заявив, що «часткова мобілізація» торкнеться «300 тисяч резервістів» при загальному «мобілізаційному ресурсі» (25 мільйонів осіб).
Співрозмовник «Медузи» уточнив, що мобілізовані працівники компаній служитимуть «зі збереженням зарплати та премій». Він також додав, що до армії відправлять тих, чий внесок у роботу організації «незначний».
Загалом у Кремлі не очікують масштабних протестів через мобілізацію. Один із співрозмовників, близьких до внутрішньополітичного блоку АП, заявив, що невдоволення росіян «очікуване, але не критичне».
За словами ще одного співрозмовника, близького до Кремля, все одно більшість росіян підтримують розв’язану РФ війну в Україні. “Для них буде достатньо аргументів президента, що мобілізація потрібна для протистояння з НАТО. А дуже незадоволені поки що можуть виїхати, поки їх ніхто не тримає. Все робитиметься поступово”, – заявив він.
Джерело «Медузи» підкреслило, що влада не планує закривати кордон для російських чоловіків до кінця «референдумів» на окупованих територіях України (вони мають завершитися 27 вересня). Проте ситуація може змінитись, «якщо буде масовий відтік». За твердженням співрозмовників, ситуація залежить від оцінки «силового блоку» (тобто міноборони РФ, спецслужб та правоохоронних органів), а також самого Путіна, який упевнений, що «референдуми» та мобілізацію слід провести якнайшвидше.