Німецька компанія, співвласником якої є син губернатора Красноярського краю Артем Усс, принаймні з 2018 займалася постачанням американських технологій для військової сфери в Росію. Про це йдеться в обвинувальному висновку офісу прокурора Східного округу Нью-Йорка, передає “Агентство. Новини“.
Як випливає з документа, Усс та його партнер по бізнесу Юрій Орєхов брали участь у схемі з незаконних постачань та відмивання грошей принаймні з 2018 року. Угоди здійснювалися через німецьку компанію Nord-Deutsche Industrieanlagenbau (NDA) GmbH, в якій Орєхов та Усс володіли в рівних частках, а також через пов’язані з нею структури в інших країнах.
Через NDA GmbH та афілійовані з нею фірми обвинувачені закуповували американське військове обладнання та обладнання подвійного призначення на мільйони доларів, а також в обхід санкцій використовували фінансову систему США для торгівлі венесуельською нафтою.
У обвинувальному висновку докладно описується схема закупівлі військових технологій компаніями обвинувачених. В рамках однієї із закупівель до Орєхова звернулися двоє інших обвинувачених – екс-власник компанії «Абтронікс» Тимофій Телегін та директор із продажу компанії «Радіоекспорт» Сергій Туляков. Їм був потрібний пристрій, вироблений американською компанією.
Після цього п’ята обвинувачена – співробітниця NDA GmbH Світлана Кузургашева, також відома як “Лана Нойманн”, – та інші представники NDA GmbH провели переговори з американськими компаніями. За даними обвинувачення, представники німецької компанії приховували інформацію про те, як куплені технології будуть використовуватись, і для кого вони призначаються.
Орєхов та інші обвинувачені регулярно стверджували, що кінцевим чи проміжним покупцем була малайзійська компанія NDA Aerospace. Її «офіс» у Малайзії був порожньою кімнатою в торговому центрі. У звинуваченні ця фірма називається підставною, її мета була у тому, щоб приховати роль російських організацій угоді.
З 2018 року NDA GmbH була використана для десятків угод, у тому числі для придбання військових технологій. У документі Мін’юсту США описуються купівлі складних напівпровідників, програмованих вентильних матриць та систем пам’яті, які можуть бути використані, у тому числі у гіперзвукових та балістичних ракетах.
У червні 2019 року в ході переговорів з постачальниками партнер Орєхова, ім’я якого не називається, сказав, що запчастини потрібні для військових літаків Міг-29, а також уточнив, що угода буде оформлена через малайзійську компанію, що дозволить уникнути санкцій. Водночас сам Орєхов на зустрічі з представником американської компанії в Європі сказав, що деталі, що купуються, потрібні для виробництва російських військових літаків Су і американських F-22.
В обвинуваченні йдеться, що постачання американської електроніки через NDA GmbH продовжилося і після російського вторгнення в Україну. Зокрема постачання компонентів для компанії «Радіоавтоматика» Кузургашева, яка перебуває під санкціями, обговорювала в листуванні з Орєховим у лютому-березні цього року.
Телегін і Туляков, як зазначається в обвинуваченні, брали участь у доставленні придбаних технологій російським компаніям. В одному з листів Тулякова Орєхову говориться, що «25 із 42» товарів було доставлено до Науково-дослідного інституту точних приладів. У листі уточнювалося, що постачання частини компонентів було заборонено експортними ліцензіями США, а частину затримано виробником для прояснення кінцевого покупця.
На думку російського МЗС, затримання п’яти громадян Росії «має політизоване забарвлення і є безпідставним». Можливу екстрадицію Усса до США у російському відомстві назвали також «безпідставною» та «неприйнятною».