Росіяни вдосконалили плануючі бомби, які можуть використати під час ймовірного наступу цього року та з якими не може боротися ЗСУ. Про це пише Агентство.
Плануючі бомби, що застосовує Росія, — це розроблені десятиліття тому бомби, на які встановлюють модулі планування та корекції (УМПК). Снаряди, які несуть від 500 кг до 1,5 тонни вибухівки, скидають Су-34 і Су-35. При падінні бомба залишає вирву шириною до 20 м і глибиною до 6 м.
«Навіть на відстані кілометра вибухова хвиля зриває двері будівель із петель», — описує український військовий у розмові з Financial Times наслідки застосування таких бомб.
На початку березня з’явилися перші повідомлення про те, що Росія почала встановлювати турбореактивні двигуни на плануючі авіабомби УМПК. Перші фото уламків того, що отримало назву універсальних міжвидових плануючих боєприпасів (УМПБ), було опубліковано з українських позицій 8 березня.
Російський канал «Військовий інформатор» повідомляв, що УМПБ несе «бойову частину авіабомби ФАБ-250, завадостійкий приймач супутникових сигналів «Комета», систему елеронів та кермів у хвостовій частині, а також паливний бак та підвісний турбореактивний двигун». Пізніше автор блогу уточнив, що УМПБ може запускатися як з літака, так і ракетної системи залпового вогню «Торнадо-С».
УМПБ – «подальший розвиток» УМПК, писав 10 березня Z-воєнкор Олександр Коц. За його словами, встановлення турбореактивного двигуна дозволяє збільшити дальність застосування вільнопадаючих бомб від 250 кілограмів з 50-60 до 80-90 км. З реактивним двигуном та паливним баком УМПБ, за словами Коца, представляє навіть не авіабомбу, а крилату ракету. Z-воєнкор назвав модуль аналогом шведської GLSDB, французької AASM/Hammer та американської Powered JDAM (PJDAM).
27 березня з використанням УМПБ обстріляли Харків, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. Пошкодження отримали 14 будинків, постраждали 16 людей. За словами Синєгубова, російські військові вели обстріл міста керованими боєприпасами калібром 30 см, який можна використовувати на дальності до 90 км.
Модулі УМПК, які активно застосовуються російською авіацією, відіграли відчутну роль при боях за Авдіївку, каже військовий експерт Юрій Федоров. Збільшення дальності застосування авіабомб ускладнить завдання поразки літаків-носіїв на підльоті, повідомив «Агентству» OSINT-аналітик Кирило Михайлов. За його словами, вирішити цю проблему українським військовим допоможуть постачання винищувачів F-16.
Українські військові «практично не мають засобів протидії» плануючим бомбам, вважають аналітики проєкту DeepState, близького до міністерства оборони України. Єдиний спосіб захиститися від цієї зброї — це збити бомбардувальник, який несе бомбу, каже міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. А F-16, які б могли це робити, з’являться в Україні не раніше середини літа, уточнив він.
Українські офіційні особи повідомили FT, що Москва, ймовірно, використає плануючі бомби для прориву через лінію оборони, що зводиться Києвом.