ЄС запровадить санкції, які зруйнують одну з основних схем експорту російського ЗПГ до Азії

Країни Євросоюзу вперше запровадять обмеження на постачання російського зрідженого газу (ЗПГ) у рамках своєї санкційної політики щодо Росії. Про це повідомило у четвер представництво Бельгії в ЄС, передає Bloomberg.

У разі введення узгоджених у четвер санкцій у портах та територіальних водах країн ЄС буде заборонено перевантажувати ЗПГ із Росії з одного судна на інше, а також із суден на берег для подальшого реекспорту до третіх країн. Крім того, ЄС заборонить інвестиції та постачання товарів для нових проєктів із виробництва ЗПГ у Росії. При цьому поставки ЗПГ до самого Євросоюзу, як і раніше, будуть дозволені.

Як пише Financial Times, можливість перевантажувати ЗПГ з арктичних криголамів на менші за розміром суди особливо важлива для перевезень із великого підприємства зі зрідження газу «Ямал-СПГ». Також Politico повідомляє, що санкції змусять Москву переглянути бізнес-модель експорту ЗПГ, які в першу чергу здійснюються через Європу в Азію.

Згідно з аналізом танкерних маршрутів, проведеним німецькою неурядовою організацією Urgewald у березні, ЄС останнім часом був «основним центром російського бізнесу зі зрідженого газу». Росія постачала свій ЗПГ з Арктики до Азії в основному через порти Бельгії, Франції, Іспанії та Нідерландів, зазначає Der Spiegel.

У разі введення заборони на реекспорт Росії доведеться перебудовувати логістику та перевозити ЗПГ до Азії через Арктику, для чого знадобляться спеціально обладнані криголами. Наразі існуючих зараз може не вистачити для нового маршруту, вважає Politico.

Втім, заборона на реекспорт російського газу може і не вплинути на доходи Росії від ЗПГ. Постачання в Азію через Європу зараз становлять лише 10% від усього російського експорту, пише Reuters з посиланням на експертів газової галузі. У травні 49% російського експорту ЗПГ припадало на ЄС, 20% постачань ішло до Китаю, 18% — до Японії, свідчать результати щомісячного аналізу незалежного Центру досліджень у галузі енергетики та чистого повітря (CREA).

2023 року Росія отримала близько 8 млрд євро від поставок ЗПГ до ЄС, повідомляє Politico. І лише чверть цієї суми, за даними видання, припадає на реекспорт у треті країни. Загальні доходи Росії від реекспорту газу через ЄС у 2022 та 2023 роках склали близько 3,4 млрд євро, випливає з дослідження бельгійської неурядової організації «За покращення навколишнього середовища».

Рішення щодо санкцій очікується у понеділок на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі, повідомив Der Spiegel.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.