Менопауза – це природний етап у житті жінки, який характеризується припиненням менструацій через зниження рівня гормонів естрогену та прогестерону. Зазвичай менопауза настає у віці 45-55 років. У разі появи симптомів клімаксу до 45 років у жінки діагностується рання менопауза, до 40 років – передчасна. Впоратися з симптомами клімаксу допоможе гінеколог в Одесі.
Що відбувається з організмом жінки під час припливів?
Під час припливів у жінки з’являється раптове відчуття жару, яке частіше починається в області обличчя, шиї і грудної клітки, поступово може поширюватися на все тіло. Припливи можуть супроводжуватися прискореним серцебиттям, надмірною тривожністю та задишкою.
Причини припливів під час менопаузи
Основною причиною припливів є зниження рівня естрогену, що впливає на центр терморегуляції в мозку. Коли рівень естрогену падає, мозок неправильно сприймає нормальну температуру тіла як занадто високу, викликаючи розширення кровоносних судин і відчуття жару. Інші причини припливів під час менопаузи:
- зміни в роботі кровоносних судин. Під час менопаузи спостерігається зниження рівня естрогену, який відіграє важливу роль у регуляції тонусу кровоносних судин. Це може призводити до їх звуження або розширення, що, у свою чергу, викликає коливання температури тіла;
- коливання гормонів. Під час менопаузи рівень не тільки естрогену, а й інших гормонів (зокрема прогестерона та тестостерона) зазнає змін. Ці коливання можуть впливати на терморегуляцію в організмі;
- хронічний стрес. Стресові ситуації можуть активувати симпатичну нервову систему, що викликає викид стресових гормонів (наприклад, адреналіну). Це може призвести до прискорення серцевого ритму та розширення судин, викликаючи відчуття жару. Хронічний стрес також може посилювати емоційні реакції на фізичні зміни, збільшуючи дискомфорт під час припливів.
Зловживання алкогольними напоями, паління, вживання великої кількості кофеїну або гострої їжі можуть впливати на частоту та інтенсивність припливів. Ці речовини можуть погіршувати терморегуляцію або сприяти спазмам судин.
Немедикаментозні способи полегшення припливів
Використання вентиляторів чи кондиціонерів, відкриття вікон та носіння легкого одягу з натуральних тканин допоможе знизити ризик припливів, викликаних зовнішніми факторами. Інші немедикаментозні способи полегшення припливів:
- регулярна фізична активність. Помірні фізичні вправи, зокрема йога, ходьба або плавання, покращують кровообіг і знижують інтенсивність припливів;
- практики релаксації. Техніки глибокого дихання, медитація або прогресивна м’язова релаксація допомагають знизити частоту і силу припливів, стабілізувати нервову систему та покращити терморегуляцію;
- зміна режиму сну. Для зниження частоти та інтенсивності припливів потрібно дотримуватися режиму відпочинку (засинати і прокидатися в один і той самий час), провітрювати приміщення за одну годину до сну.
Включення в раціон продуктів, багатих на фітоестрогени (зокрема сої, насіння льону та бобових), допоможе компенсувати зниження естрогену в організмі. Споживання великої кількості овочів і фруктів, багатих на антиоксиданти, а також обмеження кофеїну, алкоголю та гострої їжі допоможе попередити припливи. Зволоження організму шляхом вживання достатньої кількості води також може допомогти в регуляції температури тіла та зменшити дискомфорт.