Образ стійкості економіки РФ – міраж, який Кремль ретельно просуває перед своїми опонентами, і з наближенням третьої річниці війни ця маска “починає сповзати”. Про це пише CNN.
На щорічній пресконференції минулого місяця Путін заявив, що російська економіка зростає «незважаючи ні на що», випереджаючи Європу і США. Економічне зростання і низький рівень безробіття стали «козирями» Путіна, але за цими цифрами ховаються тенденції, що викликають занепокоєння. Як стверджує співробітник Центру російських і євразійських досліджень Девіса при Гарвардському університеті Крейг Кеннеді, Росія приховує справжню вартість своєї війни, використовуючи тіньову «схему позабюджетного фінансування».
Кеннеді пише, що в той час як російський оборонний бюджет, який «ретельно перевіряється», залишається на стабільному рівні, спостерігається паралельний і «здебільшого не помічений» сплеск корпоративних кредитів. Ці позики виглядають як приватні, але насправді вони замаскованими державними витратами.
За даними експерта, з середини 2022 року до кінця 2024 року в Росії спостерігався «аномальний» 71%-й сплеск приватного кредитування, що дорівнює 19,4% її валового внутрішнього продукту. За його оцінками, до 60% цих кредитів (аж 249 мільярдів доларів) були надані фірмам, пов’язаним з війною.
«Це кредити, які держава змусила банки надавати переважно некредитоспроможним, пов’язаним з війною підприємствам на пільгових умовах», – пише Кеннеді.
Фахівець пояснив, що така інформація вказує на те, що Росія витрачає на війну майже вдвічі більше, ніж показують офіційні дані. Така схема фінансування може призвести до далекосяжної кредитної кризи, адже накладають великі боргові навантаження на пов’язані з війною компанії, які з часом можуть оголосити дефолт.
Щоб пояснити очевидну економічну міць Росії, аналітики звертаються до метафори. Деякі з них використовували фразу «на стероїдах», щоб описати зростання, яке є швидким, але неприродним і нестійким.
“Росія може незабаром відчути біль після вечірки. Все більше незадоволених російських чиновників попереджають, що російська економіка досягла межі того, що вона може виробляти, що призводить до зростання цін. Минулого року інфляція прискорилася, незважаючи на те, що центральний банк підвищив процентні ставки до 21% у жовтні, що є найвищим показником за останні двадцять років”, – йдеться у статті.
На думку аналітиків загострення економічних проблем Росії може змусити Путіна сісти за стіл переговорів раніше, ніж очікувалося, і зробити послаблення санкцій більш потужною розмінною монетою для Заходу.
- Колишній банкір Morgan Stanley Крейг Кеннеді попередив про можливу кредитну кризу в Росії через значне зростання корпоративного кредитування, спричиненого позабюджетними витратами на оборонну сферу.
- Британська розвідка повідомила, що санкції США проти Газпромбанку восени 2024 року призвели до значного падіння курсу російського рубля, що посилило інфляційний тиск та дисбаланси в російській економіці.