Росіянин Олександр Винник, заарештований американською владою за звинуваченням у відмиванні грошей, буде звільнений у рамках обміну між Росією і США. Про це повідомляють ABC News і The New York Times з посиланням на представника адміністрації Дональда Трампа.
Напередодні в рамках обміну з російської в’язниці був звільнений і повернувся до США вчитель Марк Фогель, якого в Росії засудили до 14 років колонії суворого режиму у справі про контрабанду наркотиків.
Коли саме Винник повернеться на батьківщину, співрозмовник журналістів не уточнив.
Що відомо про Олександра Винника і за що його затримали
Олександр Винник, 37-річний громадянин Росії, був звинувачений у керуванні нелегальною криптовалютною біржею BTC-E, яка сприяла відмиванню мільярдів доларів і використовувалася для різних злочинних схем. Про це йдеться в обвинувальному акті, розкритому в Каліфорнії.
За даними слідства, BTC-E брала участь у фінансуванні кіберзлочинності, зокрема у шахрайстві з програмами-вимагачами, крадіжці особистих даних, наркоторгівлі та корупційних схемах. Винник, за версією правоохоронців, безпосередньо керував діяльністю біржі та працював у змові з іншими особами.
Схема відмивання коштів
BTC-E використовувалася злочинцями для конвертації викраденої або отриманої шляхом шантажу криптовалюти в традиційні гроші. Біржа працювала через численні банківські рахунки, зареєстровані на фіктивні компанії. Міністерство юстиції США заявило, що BTC-E допомогла відмити понад 4 мільярди доларів, переважно в американських доларах і російських рублях.
Сайт BTC-E обслуговував близько 700 000 користувачів по всьому світу. Попри те, що адміністрація біржі заявляла про дотримання регуляторних вимог, на практиці користувачі могли відкривати рахунки анонімно, без будь-якої ідентифікації.
Зв’язок з крадіжкою з Mt. Gox
Винник також підозрюється у причетності до крадіжки криптовалюти з біржі Mt. Gox, яка оголосила про банкрутство у 2014 році після втрати понад 800 000 біткоїнів. За даними розслідування японської компанії WizSec, викрадені кошти були переведені на рахунки BTC-E, контрольовані Винником. Частина криптовалюти була продана через біржу Bitstamp, а отримані кошти розміщені на банківських рахунках у Латвії та на Кіпрі.
Загалом через цю схему було відмито щонайменше 300 000 біткоїнів, які нині оцінюються у приблизно 800 мільйонів доларів.
Арешт та розслідування
Винник був заарештований у Греції 25 липня 2017 року за запитом США, що відбулося після серії масштабних міжнародних операцій з ліквідації нелегальних онлайн-ринків, де основним засобом платежу був біткоїн.
Його арешт став одним із найбільших ударів по криптовалютних кримінальних схемах останніх років.