Європейський Союз збільшує чисельність своєї миротворчої місії в Боснії після того, як лідер боснійських сербів Мілорад Додік, нещодавно засуджений судом, заборонив діяльність державних інституцій у сербських регіонах, викликавши побоювання щодо можливого сепаратизму.
Про це йдеться в заяві Європейських сил у Боснії та Герцеговині (EUFOR), оприлюдненій у п’ятницю ввечері.
«Ми тимчасово збільшимо чисельність наших сил. Це проактивний захід, спрямований на підтримку Боснії та Герцеговини в інтересах усіх її громадян», – зазначається в повідомленні EUFOR.
EUFOR не уточнила деталей, але, за даними місцевих ЗМІ, пише Politico, наступного тижня до наявного контингенту в 1 100 військових буде додано ще 400 солдатів.
Місія в Боснії, відома як операція «Алтея», забезпечує виконання мирної угоди, підписаної після війни 1992–1995 років. Додіка, який очолює сербський регіон Боснії, в кінці лютого засудили за порушення цієї угоди.
Росія розкритикувала вирок у вигляді одного року ув’язнення та шестирічної заборони на політичну діяльність, назвавши його «політично вмотивованим». Минулого вівторка Москва ініціювала термінове засідання Ради Безпеки ООН для обговорення цього питання.
Додік неодноразово зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році, відкрито підтримуючи його антизахідні погляди. Він заявляє, що Брюссель не має права втручатися у справи таких країн, як Україна та Боснія.
Боснія та Герцеговина отримала статус кандидата на вступ до ЄС у грудні 2022 року.
Ультранаціоналісти організували протести на підтримку Додіка. Тим часом парламент боснійського сербського регіону ухвалив закони, що забороняють діяльність державних сил безпеки, розвідки, судових і прокурорських органів на території Республіки Сербської.
Ці дії відповідають давнім погрозам Додіка про те, що якщо боснійські суди, які він вважає «нелегітимними», продовжуватимуть його переслідувати, то він ініціює відокремлення сербського регіону від Боснії. Саме такі настрої спричинили війну в 1990-х роках, яка забрала понад 100 000 життів і призвела до геноциду боснійських мусульман у Сребрениці.
Мирна угода, що завершила війну, закріпила складну систему розподілу влади між трьома основними етнічними групами країни — хорватами, боснійцями та сербами. Дії Додіка загострюють протистояння між сербами та іншими громадами країни.
Державний секретар США Марко Рубіо засудив кроки Додіка.
«Дії президента Республіки Сербської Мілорада Додіка підривають інституції Боснії та Герцеговини і загрожують її безпеці та стабільності», — заявив Рубіо у соцмережі X у п’ятницю. Він закликав «регіональних партнерів» приєднатися до протидії «небезпечній і дестабілізуючій поведінці» Додіка.