ЗМІ: ЄС знайшов спосіб розв’язати газову суперечку між Україною та Словаччиною

Європейський Союз розглядає новий план, який дозволить використати підземні газові сховища України для врегулювання конфлікту між Києвом і Братиславою. Про це повідомляє Politico з посиланням на двох європейських чиновників, обізнаних із перемовинами.

Пропозиція, яку вперше обговорили єврокомісари під час візиту до Києва минулого місяця, має на меті зняти напругу навколо втрати Словаччиною прибутків після припинення газового транзиту з Росії в січні. До завершення угоди Словаччина отримувала до 500 мільйонів євро на рік від транзиту.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо закликав Україну відновити угоду з Росією, погрожуючи припинити експорт електроенергії до Києва та згорнути підтримку українських біженців. Україна відмовилася виконувати ці вимоги.

Тепер Єврокомісія обговорює план, який дозволив би відновити газові потоки до Словаччини без купівлі російського газу — що є принциповою умовою програми REPowerEU. Згідно з планом, Україна наростить імпорт газу з Греції та Туреччини і закачає до 10 млрд кубометрів у свої газові сховища. Взимку цей газ транспортуватимуть словацькими газопроводами до Угорщини та інших країн ЄС.

Це, за словами чиновника Єврокомісії, «знову зробить Словаччину транзитною країною» та водночас відповідатиме принципам енергетичної незалежності від Росії.

Рішення знайти компроміс ЄС ухвалив після того, як на саміті лідери доручили Комісії підготувати «дієві рішення щодо питання газового транзиту» — зокрема щоб заручитися підтримкою Фіцо для оборонних ініціатив.

Водночас експерти зазначають, що план має низку технічних проблем. Потужність газопроводу Trans-Balkan, через який постачатимуть паливо, становить лише 2,5 млрд кубометрів — у чотири рази менше від необхідного. Крім того, високі транзитні тарифи в Румунії та Болгарії роблять транспортування газу економічно невигідним.

Колишній керівник українського оператора ГТС Сергій Макогон сумнівається в доцільності плану, вказуючи, що країни-сусіди України вже мають достатні запаси газу, а покупці й трейдери — обмежений інтерес до використання українських сховищ через ризики обстрілів і високі витрати на транспортування.

Попри це, в ЄС визнають стратегічне значення українських газових потужностей. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час візиту до Києва підкреслила, що Україна має найбільші підземні сховища газу в Європі, які можуть забезпечити енергетичну безпеку як самої України, так і всього ЄС.

  • Європейські лідери запропонували відновити транзит російського газу через Україну як частину компромісної угоди, щоб уникнути блокування допомоги Києву з боку Словаччини. У проєкті підсумкової заяви саміту Європейської Ради зазначено, що Єврокомісія, Словаччина та Україна мають активізувати зусилля для пошуку рішення щодо газового транзиту, включно з його можливим відновленням.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.