У Національному антикорупційному бюро відкинули звинувачення у причетності відомства до покриття угод в Укроборонпромі. Відповідну заяву НАБУ було оприлюднене 12 березня.
У бюро підкреслили, що розслідування Bihus.info містить неточності. Зокрема, в НАБУ заперечують, що відомство прибрало з переліку фіктивних фірму “Оптимумспецдеталь”, через яку здійснювалися афери з оборонкою, пославшись на відсутність відповідних повноважень.
“НАБУ взагалі не уповноважено на те, щоб давати довідки про фіктивності. Бюро, як і інші держоргани, зобов’язана відповідати на запити”, – сказано в заяві.
Разом з тим було відзначено, що в період з 2016 по 2017 роки держконцерн Укроборонпром неодноразово звертався до НАБУ з проханням надати інформацію стосовно компаній-контрагентів. Так, ТОВ Оптимумспецдеталь згадується в чотирьох листах від Укроборонпрому до НАБУ, при цьому ні в одному з них не спростовується факт протиправних дій компанії. Разом з тим наводяться документи, що свідчать про зворотне.
У антикорупционном бюро зазначили, що в листі від 20 січня 2017 року повідомлено про наявність протиправної діяльності чотирьох компаній на підставі акта державної фінінспекції №08-20/13.
У НАБУ звернули увагу на те, що зазначені документи були надані журналістам, що займаються розслідуванням. Однак, зазначають у відомстві, “місця для цих документів в ефірі програми чомусь не знайшлося”.
Згідно з заявою, в листуванні фігурантів журналістського розслідування ім’я “Гіві” не може вказувати на першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву.
“У зазначений період (21-31 січня 2017 року) ніяких листів щодо згаданих компаній перший заступник директора НАБУ не підписував. Також в цей час він не перебував ні в відрядженні, ні у відпустці, як про це згадувалося в журналістському розслідуванні”, – підкреслили в бюро.
Особливу увагу відомство приділило заяви журналістів про те, що протягом трьох років НАБУ діяв у прогресі розслідування, а справа “просто лежала і припадало пилом”. У заяві підкреслюється, що в період з 2017 по 2019 роки антикорупціонери провели близько 80 процесуальних і слідчих дій у кримінальному провадженні за фактом заволодіння коштами ДП Харківський бронетанковий завод при поставці протягом 2014-2016 років запчастин та комплектуючих до бронетанкової техніки.
За результатами розслідувань фактів корупції в оборонній сфері до відповідальності притягнуто заступник міністра оборони, начальник бронетанкового управління Збройних Сил України, керівництво Львівського бронетанкового заводу, держкомпанії Спецтехноекспорт.
Серед іншого відомство спростовує інформацію про те, що “агент Шевченка спонсорує виправдувальні листи від НАБУ для різних фірм”. У бюро підкреслили, що НАБУ не закрило жодної кримінального провадження за встановленими фактами корупції в оборонній сфері, при цьому ні один із співробітників відомства не брав хабарів.
Як відомо, 25 лютого проект “Наші гроші з Денисом Бигусом” оприлюднив розслідування, в якому говорилося, що син у той час першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор причетний до схем масштабного розкрадання бюджетних коштів в оборонному комплексі.
Напередодні, 11 березня, був оприлюднений фінальний епізод розслідування. У ньому говорилося про те, що представники правоохоронних органів, серед яких також НАБУ, брали хабарі за закриття кримінальних справ проти керівників фірми Оптимумспецдеталь, пов’язаних з сином Олега Гладковського.