А чи був «договір»? Що показав Путін

Президент Росії Володимир Путін на переговорах із лідерами африканських країн 17 червня продемонстрував документ, який назвав «Договором про нейтралітет України»

За його твердженням, угоду було підготовлено і парафовано на переговорах Москви та Києва в Стамбулі на початку війни 2022 року. Путін стверджував, що в документі, який він показав, 18 статей і що він парафований представником Києва. Також президент Росії додав, що до договору є додатки. «Вони стосуються і збройних сил, стосуються й інших речей. Все прописано — до одиниць бойової техніки і до особового складу», — цитує слова російського лідера РБК.ru.

А чи був сам договір? На відео, на якому Путін демонстрував цей документ, у самому тексті можна розглянути деякі деталі. І журналісти вже визначили, що дата на документі — 13 або 15 квітня 2022 р. (чіткість зображення не дає встановити точніше). Також можна прочитати, що йдеться про проєкт, який представлено президенту РФ. При цьому Путін не показав підпису на нібито парафованому документі.

Тож є багато запитань до того тексту, який показав Путін.

Важливо згадати і хронологію подій переговорного процесу в той період.

29 березня 2022 р. на переговорах у Стамбулі Україна представила свої пропозиції щодо мирного договору з Росією. Зміст цих пропозицій був представлений публічно і добре відомий. За жодним із пунктів українських пропозицій не було згоди РФ — російська делегація лише прийняла проєкт до розгляду. Ба більше, на той момент і проєкту договору не було: українська делегація передала росіянам тільки концепцію, тобто ідеї, які ще потрібно було узгодити, доповнити зустрічними ідеями від РФ, і на їх основі створити взаємоприйнятний юридичний документ.

А потім стали відомі злочини росіян у Бучі. І ставлення Зеленського до переговорів із Росією стало різко негативним, хоча українська сторона і не вийшла з переговорного процесу.

7 квітня 2022 р. глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що Україна напередодні представила новий проєкт угоди з Росією, який відрізняється від проєкту, оприлюдненого наприкінці березня після переговорів у Стамбулі. До нових пропозицій української сторони в Кремлі та МЗС РФ висловили претензії.

12 квітня президент Росії Володимир Путін заявив, що переговори з Україною знову зайшли в глухий кут. Водночас Путін додав, що нібито 11 квітня йому «сказали, що українська сторона щось змінила в позиції щодо переговорів», але подробиць він поки що не знає.

До речі, 12 квітня стало відомо і про затримання в Києві Віктора Медведчука. 14 квітня стало також відомо, що внаслідок українського удару було потоплено крейсер Москва.

20 квітня в Кремлі заявили, що передали Україні «документ» у рамках мирних переговорів. Президент Володимир Зеленський не підтвердив, що Україна отримала від Росії проєкт документа в рамках переговорів про завершення війни. Про це він заявив журналістам у Києві після зустрічі з президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.

На той момент мирні переговори між Росією та Україною відбувалися тільки в онлайн-режимі. І в підсумку вони зайшли в глухий кут і припинилися. Подальші переговори йшли тільки з конкретних питань — зернова угода, обмін полоненими.

Отже, відома і публічно зафіксована хронологія мирних переговорів між Росією та Україною минулого року також спростовує заяви Путіна. Ніхто з офіційних осіб ні в Росії, ні в Україні не заявляв про парафування будь-яких мирних договорів між двома країнами. Ба більше, тоді заявляли (зокрема Путін і Лавров) прямо протилежне.

Отже, можна зробити висновок, що Путін вкотре нахабно бреше і займається шулерськими маніпуляціями. Він показав російський проєкт мирного договору, який, судячи з хронології переговорного процесу, готувався Росією в середині квітня, і видав його за нібито парафований договір.

І ось тепер суто риторичне запитання: а чи може бути договороздатним державний лідер, який займається такими нахабними і брехливими маніпуляціями?

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.