Під зруйнованим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції після установки нового безпечного саркофага спостерігається деяке зростання щільності потоку нейтронів, проте поки що він не перевищує меж безпеки. Про це повідомляється у звіті Інституту проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ) Академії наук.
Експерти стверджують, що передбачали ймовірне збільшення щільності нейтронів ще в 2015 році в тому випадку, якщо опади перестануть потрапляти всередину саркофага після установки нового об’єкта “укриття”.
Відзначається, що в приміщенні під реактором існує два перезволожених скупчення ядерного палива. “Південне” скупчення вважається досить небезпечним, тому що під час аварії воно стало епіцентром розтікання і формування лавоподібних ядерних відходів.
До установки нового безпечного саркофага ядерне паливо було перезволожене і щільність нейтронів була в межах сезонних трендів за рахунок впливу опадів. Після установки нового “укриття” атмосферні опади перестали потрапляти всередину, волога стала випаровуватися і це призвело зростанню щільності потоків нейтронів.
Фахівці припускають, що деяке зростання щільності можна буде спостерігати і надалі через втрату вологи. Тому стан ядерного палива під реактором слід ретельно досліджувати.
- У травні 2021 року дослідники повідомляли, що в ядерному паливі, похованому під завалами енергоблоку Чорнобильської АЕС, наростають ядерні реакції.