Американські аналітики заявили, що Вашингтон має невідкладно надати Україні армійський тактичний ракетний комплекс ATACMS, адже завдяки західній далекобійній зброї ЗСУ змогли вразити важливі цілі за лінією фронту і розпочати контрнаступ. Про це йдеться в статті Defence News під назвою “Чому Вашингтон має надати Україні зброю ATACMS”.
На думку аналітиків, побоювання Білого дому, що надання такого озброєння ЗСУ викличе російську ескалацію, є «перебільшеними». Вони додають, що ризик можна знизити, якщо зобов’язати Київ використовувати ATACMS лише проти російських військових об’єктів на території України, включно з Донбасом та Кримом.
«Київ вже довів, що може відповідально й ефективно використовувати системи від США, починаючи від Javelin і закінчуючи HIMARS, і у Вашингтона є вагомі підстави вважати, що ЗСУ застосовуватимуть ATACMS таким самим чином», – йдеться в статті.
Автори аргументують, що ATACMS дозволить українським силам “з більшою легкістю, частотою та ефективністю” бити по важливих цілях ще глибше в тилу ворога, зокрема вразити російські кораблі й порти в Севастополі, а також послабити можливості РФ систематично бити здалеку по містах України.
Ба більше, це допоможе знизити частоту ракетних ударів ВМС РФ та послабить блокаду портів на Чорному морі.
Аналітики наголосили, що удари GMLRS порушили логістику загарбників лише на тактичному рівні. З ракетами ATACMS Україна зможе порушити російську логістику на оперативному рівні.
«Можливо, найважливішим є те, що українські військові зможуть за допомогою ATACMS зруйнувати залізничні станції та мости, від яких залежить постачання угруповань РФ. Знищення ключових вузлів може порушити російську логістику на оперативному рівні”, – стверджують автори.
При цьому вони нагадають, що досі реакція Москви на постачання передової військової зброї “була більше гавкотом”, ніж реальними діями. Схоже, російський диктатор Путін не хоче прямої війни зі США, але це станеться, якщо Росія піде на ескалацію й нападе на країну-члена НАТО.
«Це навряд чи зміниться із наданням ATACMS», – додали аналітики.
Вони зазначили, що на деяких ділянках поля бою ЗСУ можуть контролювати логістику ворога на території країни-агресора навіть за допомогою GMLRS та літаків, які обслуговуються за підтримки Заходу. Разом з тим, Київ поважає прохання Вашингтона не використовувати надану зброю великої дальності для завдання ударів по цілях у Росії, тому можна очікувати що відповідна обіцянка стосовно ATACMS теж буде виконана.
Аргументи Вашингтону, що Росія у відповідь на постачання ATACMS застосує хімічну або тактичну ядерну зброю проти України, аналітики вважають нерелевантними. За їхніми словами, такі погрози “треба ретельно відстежувати, але вони здаються малоймовірними”.
Автори статті визнали, що навряд чи можна вважати справедливим прохання до Києва утриматися від транскордонних ударів ATACMS, коли Росія веде війну на знищення, однак надання таких ракет з обмеженням їхнього використання територією України, зокрема в Криму, “може допомогти швидше відбити путінське вторгнення”, а не вигнати окупантів.
«Але навіть з обмеженнями надати Україні ATACMS набагато краще, ніж взагалі не надавати цю зброю», – підсумували у Defence News.
- Обидві партії Конгресу США підтримують передачу Україні ракет ATACMS.