Американські експерти оцінили шанси України повернути Донбас у «нормандському форматі»

Американські експерти оцінили шанси України повернути Донбас у «нормандському форматі». Про це пише «Голос Америки».

Підготовка до зустрічі «нормандської четвірки», яка відбудеться 9 грудня, проходить під акомпанемент скандалу навколо процедури імпічменту президенту США Дональду Трампу. Це не може не вплинути на переговори. Також на результат зустрічі впливає зменшення рішучості західних лідерів.

В цілому експерти, опитані виданням, зазначають, що шанси домогтися задовільних для України результатів – низькі.

Скандал навколо Трампа

Розслідування проти американського президента послаблюють позицію України. Після того, як низка свідків дали свідчення в Конгресі, стало зрозуміло, що Трамп прохолодно ставиться до України.

«Я думаю, що втратою цих відносин Трампа і Зеленського буде те, що завжди залишатимуться питання, наскільки далеко США і цей президент готові піти, аби підтримати Україну», – сказав старший науковий співробітник Атлантичної ради Марк Сімаковскі.

Експерт вважає, що деякі американські політики, які відіграють важливу роль в українській політиці, дали свідчення незручні для Трампа. Це може також зменшити підтримку Білого дому.

На думку колишнього службовця Держдепу часів Джорджа Буша Девіда Креймера захист, обраний республіканцями, завдає додаткової шкоди Україні.

«Республіканці в Комітеті з розвідки Палати представників продовжують поширювати спростовані теорії змови, які зображують дуже негативний імідж України», – каже Креймер.

Захід хоче послабити санкції

У той же час Сімаковскі вважає, що підтримка Заходу зменшується у зв’язку з бажанням Франції та Німеччини пом’якшити санкцій проти РФ.

«Виклик, на мою думку, полягає ще в тому, що українці переконані в цьому і засмучені відсутністю підтримки Заходу. Якщо їх залишать наодинці, то, можливо, їм треба посилити шлях до миру, оскільки необхідно досягти якоїсь домовленості з Росією», – говорить експерт.

Краймер підтверджує цю тезу, додаючи, що США зменшило свій вплив на процеси, пов’язані з Україною після звільнення спецпредставника Курта Волкера.

«Отже, чи повинен Зеленський спробувати отримати найкраще з поганої ситуації з Путіним чи триматися і чекати, поки всі російські сили залишать українську територію? Домовленості з Путіним виглядають зараз як найбільш ризикований варіант», – вважає Краймер.

Чого домагатиметься Кремль

Наталія Бугайова, керівник групи з дослідження Росії Інституту дослідження війни, говорить, що Москва використовує відчуття невідкладності на Заході і намагається виставити себе посередником, а не агресором. Вона вважає, що Україна знаходиться у слабкій позиції, щоб вести переговори з Росією, яка не зробила жодних кроків перед зустріччю.

«Кремль навмисно відкладає переговори в нормандському форматі. Росія робить це не стільки, щоб вирвати поступки щодо Донбасу, скільки щоб позиціонувати домінуючий вплив в Україні. Немає жодних ознак бажання поступитися контролем над своїми силами в Україні. Навпаки, кілька останніх місяців ми спостерігаємо за спробами Росії більше інтегрувати своїх ставлеників», – вважає експерт.

Бугайов вказує на інтеграцію залізниць і банківської системи окупованих територій з РФ. Відзначається і демонстрація сили під час військових навчань біля українського кордону.

Колишній чиновник Пентагону в Адміністрації Обами Майкл Карпентер каже, що Росія використовувала подібну тактику в Грузії, дозволяючи «нормалізувати» відносини з цією країною без досягнення будь-якого прогресу.

«Якщо подібна річ відбудеться в Україні, це поставить її в ситуацію, коли вона буде вести переговори зі ставлениками Росії, які неможливо виграти і які триватимуть роками чи навіть десятиліттями», – каже він.

Наріжний камінь переговорів – вибори на окупованій частині Донбасу. На думку Бугайової, місцеві вибори можуть дозволити Путіну досягти своєї мети без компромісів.

«Якщо вибори відбудуться під впливом Росії, чи це прямий військовий тиск, чи політичний контроль Росії над цією територією, це буде означати, що російське вторгнення буде легітимізовано», – говорить вона.

Вона додала, що головна проблема легітимізації – її незворотність.

«Росія таким чином успішно введе принцип, що вона може вдертися до незалежної країни, маніпулювати політичним середовищем на свою користь і змусити цю країну прийняти її версію миру. Такий «мирний договір» тільки посилить амбіції Путіна. Путін потім використовуватиме вікно можливостей, щоб отримати з часом домінантний вплив над всією Україною, при цьому, не маючи прямий контроль і не несучи відповідальності», – говорить експерт.

Креймер сумнівається, що вибори в принципі можливі за теперішніх умов.

«Як можна провести вибори на території, з якої виїхало понад півтора мільйона осіб, яку Україна не контролює і коли російські військові сили продовжують її окупацію?» – говорить він.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер сумнівається, що в результаті «нормандських переговорів» буде досягнута домовленість у напрямку відновлення українського суверенітету.

«Більше п’яти років Кремль використовував конфлікт на Донбасі, щоб тиснути на Київ. Великим питанням залишається, чи готовий Путін зараз змінити курс і шукати взаємовигідне врегулювання конфлікту, який Росія і принесла в Україну?», – вважає дипломат.

Нагадаємо, зустріч лідерів «нормандської четвірки» – України, Росії, Франції та Німеччини відбудеться 9 грудня.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.