Аналітик CIT Кирило Михайлов в коментарі InfoResist розповів, чим динаміка поширення коронавірусу в Україні відрізняється від інших країн і чи є небезпека досягнення критичних значень, які були в Іспанії та Італії.
“Справа в тому, що якщо аналізувати, дивитися на динаміку поширення коронавірусу не тільки в Україні, але й інших країнах Східної Європи, наприклад, Польща, Чехія, Румунія, то всі ці країни виграли певний час, один-два тижні, і у всі ці країни вірус був ввезений з Західної Європи, коли місцеві заробітчани і просто люди, які були на відпочинку, поверталися з країн Західної Європи, які були сильно вражені коронавірусом. Тому багато країн встигли підготувати тестування, розгорнути заходи”, – сказав експерт.
Наприклад, за його словами, кількість тестів на один виявлений випадок – цей показник зараз вище всього у Південній Кореї, Японії та інших країн, яким більш-менш вдалося впоратися з вірусом. В Україні цей показник становить близько 10, а в Чехії і Польщі близько 20 тестів на один виявлений випадок. Тобто це означає, що вони тестують не тільки тих, хто з симптомами, але і їх контакти, що дозволяє їх ізолювати і стримати поширення вірусу.
Також він зазначив, що в Чехії і Польщі, судячи з динаміки, вперше пішов на спад приріст числа хворих.
“Це кількість хворих мінус кількість померлих і тих, хто видужали. Тобто можна очікувати, що у них найближчим часом знизиться навантаження на систему охорони здоров’я, в принципі в Україні теж, принаймні, хочеться на це сподіватися. За моделями, якими користується Міністерство охорони здоров’я, які нам зараз озвучують, вони зараз очікують пік на 17 квітня. Після цього ситуація піде на спад. Але при цьому, звичайно, зрозуміло, що в Україні система охорони здоров’я сама по собі слабкіше, в Україні, як і в інших країнах, наприклад Румунії, православні храми продовжують закликати парафіян на Великдень. І це теж підвищує ризик поширення”, – сказав Михайлов.
Польща, за словами аналітика, зараз потихеньку починає послаблювати свій карантин. “Вони, до речі, як і Україна, ніколи не виходили на жорсткий локдаун, який був в Італії та Іспанії. Людям можна було виходити з дому, але вони зобов’язані носити маски, була обов’язкова дистанція в магазинах, була якась межа відвідування супермаркетів (те, що ми зараз спостерігаємо в Україні). І ось зараз вони починають послаблювати карантинні заходи і можна очікувати, що Україна теж буде це робити, що ось цього от італійського сценарію не буде. Звичайно, якщо не буде якогось потужного прориву або якщо сама система не зламається від того, що у людей просто закінчаться гроші, то можна очікувати, що до травня ситуація стабілізується і піде на спад, якісь карантинні заходи будуть припинені”, – вважає він.
Інша справа, додав Михайлов, що є два способи перемогти епідемію коронавірусу.
“Або вся країна їм перехворіє і всі придбають імунітет. Або, якщо буде створена вакцина і, знову ж таки, всі придбають імунітет. Інша справа, що до вакцини ще далеко, а це означає, що нас в майбутньому повинні очікувати якісь нові сплески, але країна вже більше до цього готова. Тому що будуть закуплені нові апарати ШВЛ, засоби захисту і так далі. Тобто в принципі, коротко кажучи, я не налаштований очікувати якогось апокаліптичного сценарію, як італійський або іспанський. Але при цьому потрібно пам’ятати, що Україна не витримає і п’ятої частини того, що там було”, – резюмує він.