Команда палеоархеологів з різних країн провела аналіз давнього наскального живопису в печері Куева-де-Ардалес на півдні Іспанії і з’ясувала, що малюнки залишили предки Homo sapiens. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в американському науковому журналі PNAS.
Вчені аналізували частково розмальовану сталагмітову вежу в печері. Примітивні лінії на ній спочатку сприйняли як наслідок природного явища, коли насичена залізом вода стікає по поверхні і висихає. Однак фахівці встановили, що малюнки були залишені близько 65 тисяч років тому і від них залишилися яскраві сліди червоної охри.
Наскальний живопис міг бути справою рук неандертальців, оскільки в той час вони були єдиними людськими жителями Європи і представники Homo sapiens ще не населяли регіон. Крім того, вчені впевнені, що пігмент наносився на скелі в різний час, іноді з інтервалом у понад 10 тисяч років.
Також експерти з’ясували, що текстура не відповідає природним зразкам, які відібрали в цій же печері. Це означає, що охру неандертальці принесли з іншого джерела. На думку дослідників, знахідка може свідчити про те, що інтелектуальні здібності наших древніх предків могли бути недооцінені.
Більш того, на думку авторів роботи, печерне мистецтво зіграло фундаментальну роль у долі деяких спільнот неандертальців, хоча значення цих древніх символів поки залишається загадкою.
Печеру Куева-де-Ардалес виявили в 1821 році після землетрусу, тоді знайшли прихований вхід до неї.
- У Польщі в місті Тухола група дітей розкопала у пісочниці стародавні артефакти на дитячому майданчику, які відносять до бронзового віку.