Астрономи знайшли кратер від загадкової ракети, яка врізалася в Місяць

Розвідувальний орбітальний апарат NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) знайшов на Місяці місце падіння таємничої ракети, яка врізалася у супутник Землі 4 березня. На знімках, зроблених 25 травня, можна побачити подвійний кратер, який утворився внаслідок удару, повідомляє Science Alert.

Зазначається, що подвійні кратери є незвичайними, але їх утворення неможливо. Особливо якщо об’єкт падав під невеликим кутом. Але схоже, що це не той випадок.

За словами астронома Білла Грея, який виявив незвичайний об’єкт та передбачив його падіння на Місяць ще в січні, ракета-носій «прийшла приблизно на 15 градусів від вертикалі. Тож це не пояснення для цього об’єкта».

Місце падіння є східним кратером діаметром 18 метрів, який накладається на західний кратер 16 метрів у діаметрі. На думку Марка Робінсона, головного спеціаліста команди LRO Camera, такий кратер міг утворити об’єкт з виразними великими масами на кожному кінці.

«Зазвичай ракета, що відпрацювала, має масу, зосереджену в кінці двигуна; решта щаблі ракети в основному складається з порожнього паливного бака», – заявив він.

То що ж врізалося в Місяць? Невідома ракета привернула увагу астрономів на початку року. Тоді передбачалося, що це розгінний блок ракети-носія компанії SpaceX, яка в 2015 запустила кліматичну обсерваторію NASA (DSCOVR), вивівши її до точки Лагранжа L1.

NASA/GSFC/Arizona State University

Грей, який розробив програмне забезпечення для відстеження космічного сміття, звернув увагу на об’єкт, коли його програмне забезпечення показало помилку. Програма не могла розрахувати траєкторію об’єкта після 4 березня, оскільки тоді він мав врізатися у Місяць.

Грей опублікував свої дані і вони швидко привернули увагу вчених та ЗМІ у всьому світі. Але через кілька тижнів він отримав електронний лист від Джона Джорджіні з Лабораторії реактивного руху NASA. Той зазначив, що траєкторія DSCOVR не повинна була привести ракету-носій до Місяця. Намагаючись узгодити суперечливі траєкторії, Грей почав копатися у своїх даних, де виявив, що ще 2015 року неправильно ідентифікував ракету-носій DSCOVR.

Тобто SpaceX не була причетна до цього. Але була ще якась ракета, фрагмент якої мчав до Місяця.

Невелике розслідування, яке провів Грей, показало, що це міг бути розгінний блок китайської ракети, яка брала участь у місії «Чан’є-5-Т1» у 2014 році. Дані, які підтверджували цю теорію, надав і астрофізик Джонатан МакДавелл.

Здавалося б, таємниця розкрита. Але за кілька днів міністр внутрішніх справ Китаю заявив про те, що це не китайська ракета. За словами влади Китаю, та ракета впала в океан незабаром після запуску.

Разом з тим, Грей вважає, що у Місяць врізався таки фрагмент китайської ракети. На думку астронома, китайський міністр переплутав ракету-носій місії «Чан’є-5-Т1» з носієм «Чан’є-5», яка справді впала в океан.

Що стосується ударного кратера, таке швидке його виявлення є дивним. Місце падіння ракети вдалося знайти лише через кілька місяців після події. Для порівняння, щоб знайти ударний кратер «Аполлон-16 S-IVB» знадобилося понад шість років ретельних пошуків.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.