Ціна на електроенергію буде знижена за рахунок «Енергоатому» і «Укренерго», проте в Україні залишається проблема з дефіцитом вугілля, яку не вирішити тиском команди президента на олігарха Ріната Ахметова. Про це в коментарі InfoResist розповів експерт з питань енергетики Віталій Землянський.
Раніше журналіст Юрій Бутусов повідомив, що команда президента Володимира Зеленського спланувала «атаку» на Ахметова, який контролює більшу частину теплових електростанцій, щоб знизити ціни на вугілля за схемою «Роттердам+».
«Ну тут я не бачу підстави для атаки. Ціна буде знижена за рахунок “Енергоатому” і “Укренерго”. Атака на “Роттердам +” йде і так. Знову ж таки з перемінним успіхом. У нас поки що ключове питання – це наповнення складів вугіллям, з яким дефіцит і який треба закривати. І знову ж таки, тут питання не стільки до Ахметова, скільки до Міністерства енергетики, як воно взагалі збирається цю проблему вирішувати. Я так розумію, що з урахуванням очікування нового уряду чинне Міністерство поки це ніяк не збирається вирішувати», – заявив Землянський.
За його словами, формула «Роттердам+» наразі не грає важливої ролі на ринку електроенергії.
«Її (формулу «Роттердам» – ред.) не можна підтримувати або не підтримувати. Вона приймалася для попередньої моделі ринку, коли існувало держпідприємство “Енергоринок” і всі розрахунки йшли від оптово-роздрібної ціни, яку формувало ДП “Енергоринок”, а зараз же у нас формування ціни вільне. Тому є “Роттетрдам +”, нема “Роттердама +”, це нікого як би не повинно хвилювати», – пояснив експерт.
Він зазначив, що ціна, за якою купується вугілля, це проблема виробника електроенергії.
«Але тут же немає ніяких ні держдотацій, ні держпідтримки. Це ваші проблеми з вашим маржинальним доходом. Скорочуєте витрати і отримуєте більше прибутку», – зазначив Землянський.
Він додав, що для коригування тарифів і розв’язання питань підприємств комунальної енергії має бути ухвалено відповідну урядову постанову. Разом з тим, питання щодо закупівлі вугілля залежить також від НАК “Нафтогаз України”.
«Я розумію, що Коболєв (голова «Нафтогазу» – ред.) намагається так сказати всидіти на своєму місці, тому виходить з такого роду ініціативами (щодо ціни на газ – ред.). Знову ж таки, вони більше бізнесові, ніж соціальні. Люди чекають вирішення соціальних. І третє питання – транзит. Ми чекаємо, хто очолить переговори і які будуть директиви на цих переговорах щодо підписання чи не підписання нового контракту на транзит газу. Відповідно там йдеться, зокрема, і про постачання. Врегулювання взаємовідносин з РФ у газовій сфері. Часу для розгойдування немає по жодному з питань. Їх потрібно вирішувати одразу», – резюмував Землянський.
Нагадаємо, раніше представник президента України у Кабінеті міністрів Андрій Герус допустив зниження тарифів на електроенергію на 20% для непобутових споживачів.