Обраний президент США Джо Байден планує відновити ядерну угоду з Іраном в обмін на зняття санкцій, і змусити Китай відмовитися від нечесних прийомів у торгівлі. Про свої плани на зовнішню політику Штатів політик розповів в інтерв’ю The New York Times.
Говорячи про Іран, Байден підтвердив, що підтримує ідею відновити переговори з Тегераном, про що він заявляв ще 13 вересня. Однак за умови, що іранська влада виконуватиме умови ядерної угоди.
“Це буде складно, але так», – відповів Байден на питання про плани укласти нову ядерну угоду з Іраном.
Тегеран вже давно заявляє про готовність повернутися до угоди з Вашингтоном від 2015 року, яку розірвав президент США Дональд Трамп шляхом введення нафтових санкцій. Тоді американський лідер звинуватив владу Ірану в тому, що вони шахраюють, проте міжнародні ядерні інспектори з цим не погодилися.
Байден же вважає, що крім відновлення ядерної угоди, необхідно змусити Іран на 15 років припинити виробництво матеріалів для ядерних зарядів і зупинити злочинну військову активність в Лівії, Іраку, Сирії та Ємені.
Команда нового президента США хоче, щоб у подальших ядерних переговорах брали участь не тільки початкові підписанти угоди, а й арабські сусіди Ірану, особливо Саудівська Аравія і ОАЕ. У тому випадку, якщо угода буде порушена іранською стороною, американські санкції будуть відновлені.
«Ми маємо використовувати ці важелі, щоб змусити Іран обмежити експорт високоточних ракет своїм союзникам в Лівані, Сирії, Ємені та Іраку, де вони загрожують Ізраїлю і низці арабських держав. Я все ще вірю в це», – зазначив Байден.
За його словами, США зацікавлені в негайному поверненні до контролю над поширенням ядерної зброї, розробленої в Іраку, оскільки це становить найбільшу небезпеку для світу. За прикладом Ірану ядерну зброю захочуть отримати Туреччина, Єгипет, ОАЕ та інші країни регіону.
“Нарощування ядерного потенціалу в цій частині світу – це останнє, що нам до біса потрібно”, – додав Байден.
Що стосується Китаю, то новий американський лідер не має наміру негайно скасовувати митні тарифи, які Трамп підняв до 25% в період «торгової війни».
«Я не збираюся робити ніяких негайних кроків, і те ж саме стосується тарифів», – пояснив Байден.
Спочатку його адміністрація повністю перегляне існуючі домовленості з Китаєм і проконсультується з союзниками в Азії та Європі для того, щоб розробити послідовну стратегію.
“Думаю, що найкраща китайська стратегія – це та, яка об’єднує всіх наших, або, принаймні, колись наших – союзників. У перші тижні мого президентства головним завданням для мене буде спробувати повернути нас на одну сторінку з нашими союзниками», – вважає президент США.
Він пояснив, що його мета полягатиме в проведенні торгової політики, яка насправді призведе до прогресу в боротьбі зі зловживаннями Китаю. Йдеться про крадіжку інтелектуальної власності, демпінг продукції, незаконні субсидії корпораціям і примус американських компаній передавати свої технології колегам у Китаї.
Байден зазначив, що для впливу на Китай, у США повинні бути “важелі”, яких поки немає. На його думку, шлях до їхньої появи лежить у розвитку консенсусу між демократами і республіканцями щодо старої доброї промислової політики. Це може призвести до масових інвестицій у розвиток американських технологій, інфраструктури та освіти для потужного протистояння Китаю, як конкуренту.
- Байден отримав перелом правої ступні під час прогулянки з собакою.