Ключовими викликами для національної безпеки України є фейки та кіберзагрози. Про це в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна” розповів голова Служби безпеки України Іван Баканов.
“Якщо не говорити про агресію на сході країни, то інформаційні загрози на сьогодні на першому місці. Фейки заполонили інформпростір у всьому світі. Зрозуміти де правда, а де неправда дуже важко”, – сказав Баканов, відповідаючи на питання про те, які зараз ключові загрози національній безпеці України.
Він підкреслив, що дезінформація дестабілізує ситуацію, а у фейковому полі працюють не тільки внутрішні сили.
Ще одним ключовим викликом нацбезпеки голова СБУ назвав кіберзагрози.
“Захист інформаційних баз, зокрема тих, які будуть в основі програми “Держава в смартфоні” – це пріоритет. Спільно з РНБО, Кабінетом Міністрів, кіберпідрозділами інших правоохоронних органів ми нині працюємо над цим питанням. Тобто, йдеться не лише про девайси, а й про комунікації, які також має бути захищено”, – розповів Баканов.
На питання про те, чи є пранкер “Джокер” одним із свідчень таких загроз, Баканов відповів: “Джокер” – це наше відображення в дзеркалі. І тут, на мій погляд, ми повинні більше приділяти уваги політичній культурі в Україні в цілому, адже сьогодні їжу “Джокеру” дають саме політики. Ми всі повинні змінитися для того, щоб він просто залишився без роботи”.
Баканов звернув увагу на те, що “Джокер” став своєрідним явищем і отримав послідовників: “Білий лицар”, “Темний лицар”… Але якщо ми змінимося самі – всі вони залишаться не при справах”.
При цьому Баканов не став уточнювати, хто стоїть за “Джокером”. “Є бачення, звичайно. Є оперативна інформація, але рекламувати людей, які стоять за цим, не має сенсу”, – сказав він.
Говорячи про те, чи може цей процес бути інспірованим ззовні, Баканов зазначив: “Так, ми бачимо ці зв’язки”.
В цілому ж, за його словами, за всіма цими процесами “однозначно слід спостерігати”.
Нагадаємо, в жовтні невідомий пранкер в телеграм-каналі «Джокер» почав публікувати скріншоти свого листування від імені генпрокурора з нардепами фракції «Слуга народу» Миколою Тищенком та Михайлом Радуцьким.
Радуцький факт листування підтвердив, при цьому зазначив, що в телефоні номер Джокера був підписаний як «хз», тому він думав, що це хтось із його знайомих. Пізніше Рябошапка розповів, що “Джокер” присилав йому повідомлення з вибаченнями за те, що він вів листування від його імені.