Білоруські айтішники масово переїжджають в Україну

Після президентських виборів у Білорусі деякі великі IT-компанії почали вивозити з країни своїх співробітників через жорстокі розгони протестів. Україна – одна з країн, куди переїжджають білоруські програмісти, пише “BBC News Україна”.

Компанія Wargaming, яка створила всесвітньо відому гру World of Tanks, почала розробляти “план можливої релокації частини співробітників і членів їхніх сімей в інші країни в разі форс-мажорних обставин». Відповідний лист засновника Wargaming Віктора Кислого з’явився в ЗМІ після того, як 13 серпня в мінський офіс російської компанії “Яндекс” прийшли силовики.

“Ми працюємо над варіантами віддаленої роботи за бажанням – Київ, Пітер, Нікосія та інші варіанти”, – написав Кислий у листі.

Представник компанії переслала BBC цей лист, проте від додаткових коментарів пресслужба відмовилася.

22 серпня ще одна велика IT-компанія Godel Technologies повідомила, що вже перевезла частину своїх співробітників в Україну. Таке рішення вони ухвалили у зв’язку з ситуацією в Білорусі, зокрема через відключення інтернету, оскільки це загрожує компанії збитками.

Про переїзд розмірковують й інші IT-компанії. Зокрема, альянс компаній IBA Group розглядає можливість переведення частини фахівців в Чехію, Болгарію або Україну, де є офіси.

“Є варіанти і щодо інших країн. У першу чергу ми хочемо вберегти наших співробітників, а також збільшити присутність на ринках за межами Республіки Білорусь», – заявила начальник відділу розвитку персоналу Тамара Бутова.

Одна з найвідоміших IT-компаній з білоруським корінням EPAM Systems, яка має найбільший центр розробки в Мінську, поки не заявляла про плани переведення своїх працівників.

Засновник компанії Аркадій Добкін зазначив, що EPAM допомагатиме тим, чиїх рідних незаконно затримали. Компанія вже виділила гроші на допомогу постраждалим під час мітингів. Окрім того, їм запропонували безкоштовне навчання на IT-спеціальності.

Крім вітчизняних компаній, Білорусь можуть покинути також іноземні інвестори. Гендиректор японської компанії Rakuten Джамел Агауа, якій належить месенджер Viber, в інтерв’ю журналу Forbes повідомив про можливу зупинку інвестицій в Білорусь, якщо ситуація не покращиться.

“Негайно ми вирішили закрити свій офіс. Він був відкритий, але в ньому працювало близько 15-20% від звичайної кількості людей через коронавірус. І ми вирішили негайно закрити наш офіс у Мінську і попросити людей працювати віддалено», – сказав Агауа.

Він кілька разів повторив, що компанія – поза політикою, але вона виступає «проти жорстокості і проти страху».

“Якщо ми цього не побачимо (поліпшення обстановки в РБ, – ред.), нам доведеться прийняти рішення, і ми запропонуємо нашим співробітникам у Білорусі переїхати в один з наших офісів в Росії, Україні або Західній Європі”, – наголосив Агауа.

Припинити кровопролиття в країні вимагають і Парк високих технологій (ПВТ), і Міжнародна асоціація розробників ігор. Вони виступили з відкритим зверненням до виконуючого обов’язки президента Білорусі Олександра Лукашенка.

“Ми не експерти в політиці, але ми експерти у технологічному бізнесі. У країні формуються умови, в яких технологічний бізнес не зможе функціонувати. Стартапи не будуть народжуються в атмосфері страху і насильства. Стартапи народжуються в атмосфері свободи і відкритості”, – йдеться у зверненні ПВТ.

За даними IT-порталу dev.by, під час протестів були затримані десятки білоруських айтішників, з них 57 вже звільнили. Ще 22 осіб залишаються в ув’язненні.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.