Білорусь переживає економічну кризу, глава РБ Олександр Лукашенко не користується великою популярністю. Тому при проведенні в серпні президентських виборів має намір робити ставку на силовий вплив на суспільство. Про це в коментарі InfoResist розповіла незалежний білоруський журналіст Тетяна Калиновська.
За її словами, вчорашнє звільнення уряду відбулося через те, що Лукашенко не зовсім довіряє екс-прем’єр міністру Сергію Румасу.
«Тому перед виборами й пішов на те, щоб поставити більш надійну і близьку до себе людину. Новий прем’єр-міністр Роман Головченко з структур безпеки, з силовиків. А попередній прем’єр – з фінансистів, він банкір», – сказала вона.
Калиновська зазначила, що такі кадрові рішення свідчать про те, що білоруський керівник має намір робити ставку на силу. Інших аргументів на свою користь у нього не залишилося.
«Зараз відбувається зачистка перед виборами – обшуки, арешти активістів, потенційного кандидата в президенти блогера Тихонівського, заборона для інтернет-ЗМІ проводити опитування про переваги людей, де Лукашенко не набирає взагалі ніяких рейтингів», – додала вона.
Описуючи ситуацію в країні, журналіст називає її «дуже напруженою».
«Економіка у важкому стані, ціни на нафту впали, а це один з основних доходів бюджету, Росія не купує білоруські товари, тобто в економіці ситуація погана. А в зв’язку з коронавірусом залишилися без роботи багато людей, які працюють у сфері послуг, особливо це стосується Мінська. І ось під час збору підписів за висунення кандидатів якраз і виявилося невдоволення людей. Плюс ще так звані заробітчани повернулися з Росії. Це теж дає свій внесок у нестабільність», – зазначила вона.
Причому, вона вважає, що провідним опозиційним кандидатом став чоловік, чий відеоблог «Країна для життя» в Білорусі не користувався великою популярністю.
«Саме ці гастарбайтери і були основними глядачами каналу блогера Тихонівського. У нас цей формат непопулярний. На сході Білорусі, звідки більшість людей і їздять в Росію на заробітки, там блогер знайшов популярність. Зараз ця популярність поширюється на всю Білорусь. Тому що чоловік затриманий, сталася брудна пропаганда з участю повії, тому у нього з’явилося багато прихильників», – сказала вона.
Повертаючись до питання про призначення нового уряду, Калиновська додає, що крім прем’єр-міністра всі інші фігури, що увійшло в Радмін, відомі.
«У Лукашенка кадрова обойма дуже невелика. Він переставляє людей туди-сюди. Ніяких реформ ніхто не чекає. Тому що люди ті ж, що і уряд Білорусі – це такий орган не самостійний, бо Лукашенко керує всім одноосібно. Посади в адміністрації президента набагато більш відповідальні, ніж посади в уряді», – додала вона.
Журналіст порівняла таку кадрову політику з моделлю, яка була при СРСР, коли начальник відділу ЦК КПБ, начальник відділу промисловості, був набагато впливовішими, ніж міністр промисловості. Точно така ж ситуація, каже вона, зараз і в Білорусі. Членів цього уряду в народі мало знають, ні повагою, ні довірою вони похвалитися не можуть.
Серйозну роль у незадоволеності життям білорусами, розповіла Тетяна, відіграв і коронавірус.
«Він став каталізатором всіх цих процесів і невдоволення населення. Бо карантину у нас немає, досить висока захворюваність, висока смертність, зокрема, серед лікарів. Звичайно, сьогодні поки справляється медицина, тобто немає перевантаженості, всього вистачає. При цьому, звичайно, людям хотілося б оголошення карантину. Тобто багато хто вважають, що їхні близькі залишилися б живі, якщо б був оголошений карантин», – зазначила вона.
Калиновська додала, що епідемія підштовхнула процеси в економіці. Багато людей втратили роботу, а люди бояться користуватися послугами, кафе, різні розважальні заклади залишилися без відвідувачів, багато з них вже закриті.
«Тому тут ще й такий клубок економічних проблем. При тому, що Лукашенко сказав, що будемо підтримувати державні підприємства, а ось ці дрібні приватні, розкривши кубушку, повинні якось виживати самі. А взагалі дрібний бізнес зараз у дуже поганому становищі, десь на 80 відсотків зменшився трафік. Тому ще і ці проблеми», – констатувала білоруска.
Журналіст нагадала, що раніше для Лукашенка все складалося дуже вдало. Тепер же, каже вона, все для нього складається дуже невдало.
«На тлі цього невдалого збігу обставин він звертається до силовиків. Вже у нього була нарада з головою КДБ і головою Мінського міськвиконкому. Зараз це такий третій крок – призначення силовика прем’єр-міністром. Інакше ситуацію вже не втримаєш, тільки силовими методами. І вже починають загрожувати і загрози втілюються в життя», – резюмувала Тетяна Калиновська.
Раніше повідомлялося, що прем’єром Білорусі призначений глава Держкомвоєнпрому.