Бізнесмен розповів, як держава саботувала роботу з українськими виробникам засобів захисту для медиків

Ігнорування українських виробників захисних засобів для медиків почалося ще з уряду Олексія Гончарука. Про це у себе в Facebook написав власник виробничої компанії “Текстиль-контакт” Олександр Соколовський.

За його словами, 27 лютого 2020 року в Мінекономіки відбулася зустріч уряду з виробниками Укрлегпрому, в ході якої останні відзвітували про готовність виробляти необхідну захисну продукцію, проте за підсумками зустрічі ніяких конкретних рішень прийнято не було.

“Потім пару тижнів нічого не відбувалося, держзакупівель засобів захисту не спостерігалося, а ті, у кого в наявності була готова продукція спокійно її експортували. Що привело потім до кількох великих скандалів, коли оголосили про епідемію. І 11 березня всім без винятку виробникам масок, захисної та медичного одягу та ін. рішенням Кабміну заборонили експорт. При цьому підприємства легпрому ніяких планових потреб від держави знову не отримали!”, – пише Соколовський.

Вже 16 березня новопризначений прем’єр-міністр Денис Шмигаль провів аналогічну нараду з виробниками медичних масок, в ході якої було з’ясовано, що виробників у країні недостатньо, а обсяги їх виробництва невеликі.

З 20 березня на ринку захисних виробів почався ажіотаж, в ході якого ціна маски одноразового використання зросла з 3 до 25 гривень. На той момент “Текстиль-контакт” налагоджує виробництво багаторазових марлевих і ситцевих масок по 8-9 гривень, на які був великий попит.

“Тоді ж, в середині березня, ТК розробили і запустили виробництво захисних комбінезонів. Ми були одні з перших. Ціну поставили близькою до собівартості, тому, навіть без наявності товару на складі, відразу набрали замовлень на місяць вперед для трьох своїх швейних фабрик. Приклад виявився заразливим. І у квітні багато швейних підприємств під гарантований попит почали пошиття – хто захисних комбінезонів, хто медичних халатів”, – додає він.

Соколовський наголошує, що на тлі роботи українських виробників держава вирішує закупити захисні маски та комбінезони в Китаї за завищеними цінами. На сьогоднішній день, каже бізнесмен, український ринок різко наповнився захисними засобами, в результаті чого виникла величезна конкуренція.

“І багато хто з тих, хто на ажіотажі задер ціни і планував заробити надприбуток, вже не можуть навіть повернути вкладене. Тільки виробників штампованих тришарових масок в Україні з’явилося кілька десятків. Причому є такі, які в день можуть виробляти по 250 тисяч штук і відмінної якості. Адже у багатьох країнах Європи переконалися після «китайських сюрпризів», що якість для продукції такого призначення – це головне! А сертифікат може виявитися липовим”, – зазначає бізнесмен.

На тлі цього уряд не тільки не закуповує вітчизняну продукцію, але і забороняє її експорт за кордон. Зокрема, заборона на експорт захисної продукції в Україні діє до 1 червня, при цьому щоб отримати індивідуальну ліцензію-дозвіл на експорт потрібно подавати в МЕРТ повний пакет документів за контрактом, розгляд якого триває до 30 робочих днів. Таким чином, українські виробники мають безліч пропозицій з продажу своєї продукції за кордон, однак не можуть укласти контракт на увазі діючих обмежень.

“Тільки у «Текстиль-Контакт» вже проведені переговори з представниками Німеччини, США, Великобританії, Іспанії та інших країн, але ніхто не готовий працювати без наших гарантій своєчасних поставок. Всі вони пропонують вже з травня завантажити на 100% наші (і не тільки!) потужності. Але ситуація з забороною експорту та невизначеністю отримання індивідуальної ліцензії всіх лякає. При цьому ми все одно вирішили ризикнути і уклали контракт з болгарським контрактоутримувачем (з відправкою продукції в Німеччину). Вони навіть готові тиждень почекати, сподіваючись, що ми оперативно отримаємо дозвіл. При цьому найцікавіше, що вони затвердили зразок і готові закуповувати такі комбінезони, які не підійшли МОЗ України”, – додає Соколовський.

У зв’язку зі сформованою ситуацією Олександр Соколовський вимагає від уряду забезпечити замовленнями вітчизняних виробників, при цьому тим, кому не вистачить замовлень, скасувати заборону на експорт продукції.

“Я вже чув про виділені з держбюджету чи два, чи три мільярди гривень. І краще б ці гроші пішли не китайського, а вітчизняного виробника! Який не тільки виробництво переведе на нові, сучасні рейки, але і стимулює внутрішнє споживання, і збереже робочі місця і податки потім заплатить”, – підкреслив він.

Нагадаємо, нардеп від фракції «Голос» Олександра Устінова повідомила, що міністр охорони здоров’я України Максим Степанов відмовився підписувати документи про закупівлю захисних костюмів для медиків за низькою ціною, вирішивши купити їх на 40% дорожче. У Міністерстві відповіли: український продукт не відповідає вимогам.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.