Туреччина та Росія домоглися попередньої угоди щодо забезпечення експорту українського зерна морським коридором з Одеського порту. Проте Україна скептично ставиться до плану та не підтримує його, повідомляє Bloomberg з посиланням на людей, знайомих із обговореннями.
Уряд Туреччини запропонував свою військову допомогу для розмінування узбережжя Одеси та супроводу кораблів із зерном у певну точку у Чорному морі. Російські ЗМІ пишуть, що після цього кораблі з українським зерном у протоку Босфор мають супроводжувати російські кораблі.
Крім того, Туреччина пропонує створити центр у Стамбулі для моніторингу та координації вантажів. За словами джерел, власне Україна не брала безпосередньої участі у переговорах щодо розблокування Одеського порту для перевезення зерна. Як кажуть джерела, країну поінформували про турецько-російський план, але вона не погоджується.
Українські урядовці стурбовані тим, що розмінування узбережжя може залишити життєво важливий Одеський порт відкритим для російського нападу. У Туреччині сподіваються, що участь ООН допоможе зняти сумніви щодо безпеки в Україні.
Крім того, РФ вимагає право обшукувати кораблі, які прямують в Україну, на предмет зброї. Київ також не погоджується з такою умовою.
Водночас президент України Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами у понеділок заявив, що його не запрошували на зустріч в Анкарі 8 червня, на якій, зокрема, розглядатиметься питання чорноморського судноплавства і на якій буде присутній Лавров.
“Міністра закордонних справ на сьогоднішній день не запрошували”, – сказав Зеленський, відповідаючи на відповідне запитання.
За його словами, він обговорював із президентом Туреччини Реджемоп Тайіпом Ердоганом серед інших і питання посередництва турецької сторони щодо розблокування українських портів.
“Для нас важливим є те, що ми готові випускати зерно… Для нас (важливо – ред.), щоб був безпечний коридор з кораблів – щоб той чи інший флот тієї чи іншої держави забезпечив нам вивіз цього зерна. От і все. І тут ми говорили і з Британією, і з Туреччиною… Туреччина зараз знаходить формат, як нам надати гарантії… Я думаю, через це вони зустрічаються з росіянами, щоб Росія дала Туреччині гарантії, що з їхніми кораблями нічого не станеться. Проте деталі їх зустрічі мені невідомі поки що”, – розповів Зеленський.
Президент також повідомив, що переговори про вивезення зерна ведуться з ООН, а також з країнами Балтії та з Польщею – про вивезення певного обсягу залізницею, проте цей напрямок не є пріоритетним через великі терміни постачання. Через одеські порти, за його словами, Україна може вивозити 10 млн тонн зернових щомісяця. “Якщо зараз у нас там 22-25 млн тонн заблоковано, але восени у нас може бути вже 75. Що робитимемо? Тому без портів не зможемо”, – наголосив Зеленський.
На запитання, за яких умов Україна може піти на розмінування узбережжя одеських портів і хто має бути гарантом, щоб українська сторона на це пішла, він відповів: “Вважаю найміцнішою гарантією – це наше відповідне озброєння, яке буде розміщене в регіоні, розблокування того чи іншого коридору до порту вивезення зерна”.
“Ми над цим працюємо з конкретними державами, з конкретними антикорабельними системами. Ми працюємо та потроху отримуємо вже, можу вже констатувати. Я вважаю, що це найкраща гарантія”, – додав Зеленський.
- Президент Росії Володимир Путін пообіцяв, що РФ не заважатиме постачанню зерна з порту Одеси.