Декілька російських мільярдерів не поділяють оптимізму уряду РФ щодо того, що російська економіка “зростатиме такими темпами, яким більшість західних країн може тільки позаздрити”. Вони також не бачать особливих перспектив того, що майбутній президент США Дональд Трамп скасує санкції, повідомляє Bloomberg.
Агентство поговорило з півдюжини російських бізнесменів, чиї компанії з персоналом у сотні тисяч осіб відіграють центральну роль в економіці Росії. Усі ці компанії мають власні економічні аналізи, що свідчить про те, що ці погляди відображають ширші настрої серед приватного бізнесу, пише Bloomberg.
Співрозмовники агентства заявили, що не очікують краху, який міг би змусити президента РФ Володимира Путіна припинити вторгнення в Україну. За їхніми словами, з початку бойових дій російська економіка значно змінилася, що зробило довгострокові цілі російського уряду недосяжними. Більшість з опитаних бізнесменів сумніваються, що війна закінчиться найближчим часом, навіть незважаючи на те, що обраний президент США Дональд Трамп виступає за якнайшвидше завершення бойових дій.
Як пише видання, думки найбагатших росіян “контрастують з райдужними прогнозами уряду”. Мінекономрозвитку РФ у вересні повідомило, що, згідно з прогнозом, розрахованим до 2030 року, економіка Росії у 2028-2030 роках зростатиме не менше ніж на 3% на рік, а інфляція буде низькою і становитиме 4%. Середньостроковий прогноз передбачає, що економіка Росії зросте на 2,5% у 2025-му і до 2,8% у 2026-2027 роках.
Декілька мільярдерів назвали прогноз російської влади занадто оптимістичним. За їхніми словами, навіть якщо в Україні припиняться бойові дії, санкції не будуть послаблені найближчим часом. Російські бізнесмени не думають, що Трамп скасує санкції щодо РФ.
Співрозмовники Bloomberg заявили, що економіка Росії переживає “тривожні структурні зміни”. Через відхід іноземних компаній виробничі потужності деградували, особливо в технологічному та машинобудівному секторах. Потреби військово-промислового комплексу дедалі більше визначають військову економіку, імпортозаміщення йде повільно, а через потреби армії в нових солдатах виникає дефіцит робочої сили.
Декілька мільярдерів вважають, що Росія має достатньо ресурсів, щоб підтримувати економіку і ведення бойових дій протягом багатьох років. “Радянський Союз пережив десятиліття економічних труднощів, перш ніж врешті-решт розпався”, – пише агентство.
Найгострішою проблемою для бізнесу, зазначає Bloomberg, стала рекордно висока ключова ставка, яку Центробанк встановив на рівні 21%. На думку співрозмовників агентства, у глави ЦБ РФ Ельвіри Набіулліної мало можливостей, щоб охолодити економіку і сповільнити інфляцію в умовах, коли держава витрачає багато грошей на війну і підтримку бізнесу, який постраждав від санкцій.
Один із бізнесменів заявив агентству, що високу інфляцію можна було б легко виправдати, якби влада публічно визнала, що Росія веде проти України війну, а не “спеціальну військову операцію”. На думку співрозмовника, так влада могла б пояснити жителям, що вища інфляція – це “ціна, яку доводиться платити за підтримку військових дій”, і не наполягати на тому, що в Росії триває звичайне життя.