Парламент Болгарії закликав Україну відмовитися від адміністративного поділу Болградського району Одеської області. Київ розцінює ці вимоги як спробу втручання у внутрішні справи країни. Розповідаємо що відбувається.
Софія вимагає не розділяти болгарську громаду
Парламент Болгарії закликав українську владу відмовитися від поділу Болградського району Одеської області на кілька територіальних громад. Там стверджують, що реформа спрямована на удар по болгарській громади.
“У заяві болгарський парламент категорично не згоден з планованими адміністративними змінами і закликає болгарський уряд вжити всі можливі заходи перед урядом України для збереження цілісності болгарської громади в Болградському районі в ході майбутньої адміністративно-територіальної реформи”, – заявили в парламенті.
Також депутати вважають, що влада повинна терміново організувати міжурядову нараду з метою захисту прав та дотримання адміністративної єдності болгарської меншини в Україні відповідно до існуючих двосторонніх угод.
Про що мова?
Болградський район Одеської області складається з 22 населених пунктів. На його території проживає близько 60 тисяч осіб, більш ніж половина яких є етнічними болгарами. Український уряд хоче розділити цей район на Криничненську, Кубейську і, власне, Болградську громади. Таким чином етнічні болгари більше не будуть більшістю. А на думку Софії, це вдарить по правах меншості.
Реакція МЗС України
У Міністерстві закордонних справ України різко відповіли на вимоги болгарських депутатів – Київ розцінив рішення парламенту як «спробу втручання іноземної держави у внутрішні справи України».
“Питання адміністративно-територіального устрою України належить до виключної компетенції органів державної влади України. Для нас абсолютно неприйнятні спроби втручання іноземної держави у внутрішні справи України”, — сказано в заяві МЗС.
Відомство нагадало, що захист прав і свобод представників усіх нацменшин є одним з основних пріоритетів діяльності влади України і здійснюється відповідно до Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (1995 року).
“Питання щодо Болградського району буде вирішено відповідно до українського законодавства з урахуванням позиції місцевих жителів, у тому числі численної болгарської громади”, — підкреслили у відомстві.
Міністерство закликало парламентаріїв діяти згідно з принципами дружби і добросусідства, які існують між Україною і Болгарією.
Сигнал для інших країн
Дипломат Володимир Огризко позитивно оцінив “жорстку” реакцію українського МЗС на вимоги Софії, яка “на тлі загальної слабкості України вирішила пограти в свої політичні ігри”.
“Мені здається, що така реакція української сторони була правильною, тому що втручання у внутрішні справи інших держав – це останнє що можна терпіти. Така реакція – хороший сигнал і для інших країн, що тут, хлопці, перестаньте гратися в ці ігри, тому що з цього нічого не вийде”, – заявив дипломат.
На думку ексміністра закордонних справ, таким чином Україна повинна діяти у відношенні претензій з боку Угорщини та Польщі. Однак, на його думку, існує ризик, що болгарська сторона в помсту спробує створити труднощі для України на міжнародній арені.
“Маючи перед очима приклад угорців, не можна виключати, що болгари теж почнуть пов’язувати щось з чимось. Тобто угорці пов’язали з НАТО, болгари можуть з чимось іншим. Але ми поки що не є членами НАТО або ЄС. Тому, вибачте, але коли будемо, тоді ви свої претензії пред’являйте. Я думаю, що потрібно проявляти спокійну, але жорстку і принципову позицію”, – зазначив Огризко.