Щоб з’єднати окремі елементи конструкції застосовують різні методи. Це може бути зварювання чи склеювання, але така технологія дає лише не розбірне з’єднання. Для розбірних та регульованих конструкцій застосовують болтове та гвинтове з’єднання, різниця між якими не так очевидна для не обізнаної людини.
Спробуємо відповісти на питання, у яких випадках знадобляться болти, а коли потрібно купити гвинти.
Особливості болтів та болтового з’єднання
Болтове з’єднання найміцніше за будь-які інші розбірні, саме тому воно використовується у найвідповідальніших вузлах та деталях, що також зазнають великих механічних навантажень. Наприклад, з’єднання судового двигуна з корпусом судна реалізоване виключно за допомогою болтового з’єднання.
В офіційних технічних стандартах різниця між болтом та гвинтом прописана так не очевидно, що доводиться звертатися до інших джерел, щоб зрозуміти чим один від кріплення відрізняється від іншого. Так, болт має такі відмінні риси:
- Рекордна витривалість на злам (поперечні навантаження) та розтяг;
- Болт завжди стягується гайкою, для чого він наскрізь проходить через деталі, які скріплюються;
- Головка болта має форму, яка призначена для закручування важільним інструментом – ключем. Зустрічається думка, що головка болта не може бути потайною, вона завжди виступає над поверхнею деталі, але при цьому в товарній номенклатурі чомусь зустрічаються «болти» з потайною головкою під 6-гранні або зіркові біти – напевно тому що торцеві ключі також мають важільний принцип обертання;
- Болтове з’єднання завжди нерухоме.
Відмінності гвинта та гвинтового з’єднання
Гвинтове з’єднання відрізняється від болтового наступними рисами:
- Воно значно менш витривале на поперечний зсув, тому гвинти застосовуються там, де очікуються навантаження лише вздовж стрижня;
- Гвинт закручується не на гайку, а на різьблення в глухому отворі деталі;
- Головка гвинта має шліц під викрутку, або взагалі не призначена для закручення будь-яким інструментом. Наприклад, головка гвинта може бути просто круглою. Існують і так звані «приварні» гвинти, голівка яких приварюється до деталі, приєднання якої потрібно забезпечити;
- Деякі гвинти можуть забезпечувати рухливі з’єднання, а болти – в жодному разі;
- Гвинти можуть бути зовсім мініатюрними, наприклад, у часах та мікросхемах. Болти, через те, що затягуються ключем, мають більш високу межу розміру.
В товарній номенклатурі зустрічаються гвинти, які мають всі зовнішні ознаки болтів. Але при цьому вони не такі міцні на злам – віднести їх саме до гвинтів можна лише за результатами руйнівних лабораторних випробувань.
Де придбати якісні болти та гвинти?
Обидва види кріплень у вичерпному асортименті представлені в каталозі інтернет-магазину Дінмарк за адресою https://dinmark.com.ua/. Сертифікований товар, професійна консультація, доступні ціни – достатні причини для того, щоб скористатися такою пропозицією.