118-ий Нобелівський тиждень закінчився – нагороди роздані. Премія, заснована винахідником динаміту Альфредом Нобелем, вважається однією з найпрестижніших у світі. Вона присуджується в областях фізики, хімії, медицини, економіки, а також за внесок у досягнення миру.
Нобелівська премія з медицини
Лауреатами нобелівської премії з медицини і фізіології в 2019 році стали британець сер Пітер Рэтклиф і американці Вільям Келін-молодший і Грегг Семенця.
За що дали премію? Через розуміння того, як клітини тіла починають відчувати недолік кисню, як вони з цим недоліком справляються і як тепер лікарі, знаючи все це, можуть використовувати відкритий механізм для боротьби з пухлинами та іншими хворобами.
Чому це важливо? Те, як клітини організму людини реагують на концентрацію кисню, відіграє велику роль у розвитку низки хвороб. Наприклад, питання постачання киснем — це принципове питання для виживання всіх видів пухлин. Саме існування злоякісних пухлин можливо тільки тому, що їх клітинам вдається «зламувати» нормальну роботу механізмів відповіді на гіпоксію. Справа в тому, що клітини пухлини споживають дуже багато енергії — в рази більше, ніж нормальні клітини. І для життя їм необхідно відповідна кількість кисню. В центрі пухлини через це завжди виникає кисневе голодування, яке пухлина намагається компенсувати шляхом посилки у зовнішні тканини молекулярних сигналів, що стимулюють ріст пухлини додаткових кровоносних судин. Ця стимуляція якраз і вимагає роботи відкритого лауреатами механізму. А HIF, відповідно, є найважливішою мішенню, виключення якої потенційно здатне придушити зростання самих різних пухлин.
Нобелівська премія з фізики
Лауреатами Нобелівської премії з фізики стали канадець Джеймс Пиблз і представники Швейцарії Мішель Майор і Дідьє Кело. Вони удостоєні нагороди за дослідження в галузі астрономії.
За що дали премію? Дослідники відкрили екзопланету 51 Пегаса b в 1995 році. З тих пір більше чотирьох тисяч екзопланет були виявлені в Чумацькому Шлясі.
Чому це важливо? Мішель Майор і Дідьє Кело розробили надточний спектрометр на основі ефекту Доплера – зміна відтінку світла, випромінюваного зіркою, який відчував слабкі зміщення спектра зірки, що супроводжують обертання планети. Він допоміг відкрити більш чотирьох тисяч “нових світів”.
Прилад Майора і Кело дозволяє фіксувати навіть дуже невеликі зміни в швидкості спостережуваних об’єктів, аж до десятків метрів в секунду.
До відкриття Майора і Кело людство нічого не знало про існування екзопланет. Тепер учені можуть спостерігати за розвитком планет на різних стадіях еволюції. І в кінцевому рахунку – знайти на них життя.
Нобелівська премія з хімії
Лауреатами Нобелівської премії з хімії стали Джон Гуденаф з університету Техасу, Стенлі Виттингхэм з Університету Бингемтона і Акіра Йосіно, співробітник корпорації Asahi Kasei і Університету Мейдзе.
Група вчених під керівництвом Йосіно в 1985 році здійснила прорив у створенні літій-іонних акумуляторів: аноди на основі сажі, що утворюється при розкладанні вуглеводнів. Це збільшило можливу енергоємність акумуляторів. Акумулятори стали безпечнішими: дослідники знизили ризик вибуху або загоряння при пошкодженні.
Чому це важливо? Як відзначає Нобелівський комітет, літій-іонні акумулятори стали важливою частиною революції мобільних пристроїв і поступового розвитку електротранспорту. Результати цих проривів можуть призвести не тільки до підвищення комфорту життя, але зменшать несприятливий вплив людства на планету в цілому.
Нобелівська премія з літератури
Нобелівський комітет оголосив імена лауреатів премії з літератури за 2018 і 2019 роки. Ними стали польська письменниця Ольга Токарчук і Петер Хандке з Австрії. У 2018 році премію не вручали через скандал, пов’язаний з витоком інформації про переможців.
Токарчук народилася в 1962 році в сім’ї вихідців з України. В 1993 році був опублікований її перший роман – “Шлях людей книги”.
У своєму рішенні нобелівський комітет відзначив характерне роботам Токарчук “уяву, яка з енциклопедичною пристрастю показує порушення кордонів як спосіб жити”.
В 2018 році за роман “Бігуни” Токарчук була удостоєна Міжнародної Букерівської премії і, таким чином, стала першою польською письменницею, яка отримала цю престижну нагороду.
Ольга Токарчук на батьківщині постійно піддається нападкам (у тому числі досить агресивним) з боку консервативного більшості. Її критикують за брак лояльності по відношенню до нинішньої влади, підкреслену індиферентність до релігії і відверто скептичне ставлення до спроб позиціонувати сучасну Польщу як державу, споконвічно толерантну і гуманну до різного роду меншин.
Австрієць Петер Хандке отримав премію з формулюванням “за мовну винахідливість і важливий внесок у дослідження далеких областей і своєрідність людського досвіду”.
Хандке вважається одним з основоположників подстдраматического театру і взагалі найвпливовішою фігурою сьогоднішньої німецькомовної літератури.
Під час югославської війни Хандке багаторазово висловлювався на захист Сербії, виступив з промовою на похоронах Слободана Мілошевича і взагалі протягом декількох десятиліть перебуває в опозиції до всієї системи європейських ліберальних цінностей. Так, в 2014 році він був позбавлений вже присудженої йому Міжнародної Ібсенівської премії: рішення було відкликано на вимогу громадськості.
Нобелівська премія миру
Лауреатом Нобелівської премії миру став прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. Нагороду йому присудили за зусилля з вирішення прикордонного конфлікту з Еритреєю.
Абій Ахмед Алі став першим в історії представником Ефіопії, який отримав цю престижну нагороду.
“Хтось скаже, що премія миру присуджена цій людині занадто рано, але Нобелівський комітет вірить, що саме зараз необхідно визнати заслуги Абія Ахмеда і підтримати його”, – сказала голова Нобелівського комітету Брит Андерсон.
Абій Ахмед Алі – перший прем’єр-міністр країни, що належить до народу оромо, протестант за віросповіданням. Його батько був мусульманином, а мати – християнка.
За що дали премію? Абій Ахмед очолює країну з квітня 2018 року, в минулому році політик підписав мирну угоду, яка поклала край 20-річному конфлікту через прикордонні територій.
Нобелівська премія по економіці
Лауреатами премії з економічних наук стали американські економісти Абхиджит Банерджі і Майкл Кремер, а також народжена у Франції економіст Естер Дуфло.
За що дали премію? Вчені отримали нагороду за експериментальний підхід до боротьби з глобальною бідністю.
Чому це важливо? Дослідження Банерджі, Креймера і Дюфло, зокрема, дозволили поліпшити програми освіти для більш ніж 5 млн дітей в Індії, а також посприяли надання субсидій на профілактичну медичну допомогу в багатьох країнах.