Бутусов: Міноборони уклало контракт на закупівлю застарілих гаубиць замість знарядь за стандартами НАТО

Міністерство оборони України уклало контракт на закупівлю застарілих гаубиць “Дана” калібру 152 мм замість гармат за стандартами НАТО. Про це пише у Facebook журналіст Юрій Бутусов.

“Вчора комітет з оборони Верховної ради розглянув внесення змін до Держоборонзамовлення – 2020 (Так, зміни до річного плану роботи оборонної промисловості вносять наприкінці року, не дивуйтеся цьому бардаку). Внести зміни необхідно, тому що Міноборони уклало контракт на екстрену закупівлю в Чехії самохідних гаубиць “Дана” М1 – близько 30 одиниць”, – написав він.

“Пояснити закупівлю чеських гаубиць “Дана” чим-небудь крім корупції я не можу-адже ці гаубиці ЗСУ абсолютно не потрібні”, – заявив журналіст. Він додав, що спроби їх закупити були і при міністрі оборони Степані Полтораку, тоді виник скандал.

“І тим не менше зараз міністр оборони Андрій Таран цю ганебну угоду все-таки уклав. Неприємно вражає, що Головком ЗСУ Руслан Хомчак цю угоду схвалив”, – зазначив Бутусов.

Також журналіст розповів, чому це повністю суперечить інтересам оборони України.

За його словами,”Дана” М1 – це чеська самохідна гаубиця, знаряддя якої-радянська система 152 мм Д – 20 під радянський снаряд. “У 2018-му році “Дани” зняті з озброєння Чехії, тому що чеська армії повністю перейшла на єдиний калібр гаубиць 155 мм за стандартом НАТО. З тих пір “Дани” стоять на складі, і чехи дуже хочуть їх комусь продати, та в біда, ніхто не хоче купувати. Крім України”, – зазначив він.

“Дана”, як пише Бутусов, давно застаріла. Дальність стрільби її знаряддя – 18,7 км, а активно-реактивний снаряд – на 20 км. За угодою про балістиці артилерійських знарядь 1989 року армії НАТО перейшли на калібр 155 мм з довжиною стовбура в 52 калібру, і натовські гаубиці б’ють мінімум на 30 км, а активно-реактивним снарядом – до 40 км. “Враховуючи далекобійність основних російських САУ Мста-С і Коаліція, “Дані” немає ніякої можливості дістати їх у контрбатарейної боротьби. Невелика дальність стрільби не забезпечує маневр вогнем, можливість вражати цілі далеко в тилу противника, що в сучасній війні, як показав Карабах, має ключове значення”, – зазначив журналіст.

Крім того, продовжив журналіст, Україна не має запасів снарядів для “Дани”. “У нас на озброєнні близько 300 стволів системи Д-20, в тому числі на САУ. А снарядів майже не залишилося. Щоб забезпечити потреби, треба закуповувати снаряди за кордоном. Снаряди Д-20 це вже екзотика на світовому ринку озброєнь, в Росії ми їх купити не можемо, а закупівля в Європі буде за ціною порівнянна з виробництвом 155 мм снарядів стандарту НАТО. Гаубиця-це засіб доставки снаряда до мети, так навіщо ми закуповуємо застарілий засіб доставки, якщо різниці в ціні снаряда немає? Під 155 мм випускається широка номенклатура боєприпасів. У разі війни з РФ, ми легко змогли б отримувати снаряди з будь-якої країни НАТО. Все це не враховується. Абсурд”, – пише Бутусов.

“Що робити якщо гроші є, а снарядів немає? Самим бюджетним і адекватним знаряддям, яке зараз може закупити Україна для масового переозброєння, є французька самохідна гаубиця “Цезар” компанії “Некстер”. Якщо відмовилися від доведення до розуму своєї “Богдани”, так давайте візьмемо готове знаряддя, яке нам забезпечить перевагу над росіянами. “Цезар” відповідає всім стандартам НАТО, ціна закупівлі великої серії становить, згідно з відкритими джерелами, не більше 2,5 мільйонів доларів за одиницю. Є і більш дорогі зразки озброєння-можна купити, наприклад, модифікацію ” Дани” під калібр 155 мм – їх випускає Словаччина під маркою “Сусана-2”, але “Цезар” оптимальний за критерієм “вартість-ефективність”. Момент дозрів, щоб Україна замість закупівель за великі гроші старого радянського озброєння перейшли на закупівлю сучасних систем. “Цезар” по дальності стрільби і за якістю системи управління вогнем перевершує основну російську САУ “Мста-С”. Невже не зрозуміло, що нам необхідно забезпечити якісну перевагу?”,- додав журналіст.

Також він зазначає, що багато програм держоборонзамовлення – 2020 не виконані. “Міноборони зривало весь рік виплати українським виробникам. І накопичило залишки на кінець року-і все це хочуть вбухати в абсолютно не потрібне застаріле залізо. Очевидно, що це робиться навмисне”, – вважає він.

“Загалом, сподіваюся, Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський зверне увагу на цю скандальну ситуацію. Адже судячи із закупівлі “Дан”, оборонне планування в Україні відсутнє. Купити “Дани” можна тільки якщо в країні відсутня програма розвитку ЗСУ і програма розвитку озброєнь, і якщо всім плювати на майбутнє. Україна готова закуповувати що попало не думаючи про перспективи. Сподіваюся, президент заслухає хоча б думку фахівців, хоча б трохи зацікавиться проблемою, за яку він відповідає. Нібито відповідає…”,- резюмує Бутусов.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.