Оголошення дефолту найбільшого приватного виробника електроенергії та вугілля в Україні “ДТЕК Енерго”, що належить олігарху Рінатові Ахметову, є показником слабкості і безпорадності держави. Про це пише главред Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
“Головна подія дня, яка не поступається коронавірусу, та законам з пакету МВФ – це офіційний дефолт “ДТЕК Енерго” – найбільшої приватної компанії-виробника вугілля та електроенергії. “ДТЕК” зупинив дві шахти і збагачувальну фабрику, і заявив, що “припиняє виплати купона за єврооблігаціями і відсотків по банківському обов’язку” з 1 квітня! Якщо б в Україні був фондовий ринок, зараз би все посипалося, це було б у всіх на вустах. Якби в Україні працювали правоохоронні органи, прокуратура та суди, то вони б вже були в офісі “ДТЕК Енерго” і задавали питання менеджменту. Який дефолт, якщо в 2019-му компанія реструктурувала свої борги і отримала чистий прибуток у розмірі 2,55 мільярда гривень?”, – вважає Бутусов.
На думку журналіста, “якби в Україні були президент і прем’єр-міністр, яких би Рінат Ахметов хоч би трохи боявся і поважав, то він би ніколи не пішов на дефолт і зупинку шахт після покупки вілли у Франції за 200 мільйонів доларів, і запуску телеканалу з інвестиціями в десятки мільйонів доларів”.
“Але нічого цього не буде. Тому що олігархи знають краще, ніж будь хто, наскільки слабка і безпорадна держава. Логіка Ахметова зрозуміла – він хоче здешевити вартість свого боргу, збити ціни. Простіше це сховати під коронавірусом. Повне мовчання і відсутність коментарів влади. Це як розуміти? Прем’єр-міністр, який працював раніше в “ДТЕК” нічого незвичайного не побачив? Вони – влада, у них є інституції, вони визначають для себе правила гри. А у Зеленського є відеоролики і прохання допомогти купити “швидкі допомоги”. І з цим олігархи допоможуть – аби й надалі не заважав”, – підсумовує журналіст.
Раніше повідомлялося, що Зеленський запропонував холдингу ДТЕК Ахметова приватизувати неприбуткові державні шахти. Однак гендиректор ДТЕК Максим Тимченко заявив, що поки не готовий сказати, наскільки дана пропозиція цікава компанії. Не переконало його навіть твердження Зеленського про те, що він домовиться з АМКУ. Тим не менш президент наполягав, що у разі відмови, ДТЕК має допомогти державі знайти партнерів.