Росія втратила 34 млрд євро експортного виторгу після запровадження західними країнами стелі цін на російську нафту і набрання чинності заборони на її імпорт морем до країн ЄС. Про це йдеться в доповіді Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), передає “Агентство. Новости“.
Нафтові санкції за рік своєї дії (вони були введені 5 грудня 2022) скоротили експортні доходи Росії на 14%, випливає з аналізу CREA. Аналітики зазначають, що обмеження сильно вплинули на доходи Росії в першій половині 2023 року і коштували 180 млн євро на день. Втім, до другої половини року Москві вдалося скоротити втрати до 50 млн євро на день.
У доповіді наголошується, що санкції спрацювали в основному за рахунок зниження цін на російську нафту в порівнянні зі світовими цінами, що призвело до втраченої вигоди у 32 млрд євро. Ще 2 млрд євро, яких недорахувалася Росія через обмеження, пов’язані зі скороченням обсягів експорту.
Збитки від обмежень виявилися значно меншими, ніж розраховували розробники санкцій, пише Politico. У доповіді наголошується, що зниження ефективності санкцій пов’язане з нездатністю західних країн забезпечити їхнє дотримання. Російська нафта продається вище за стелю, а нафтопродукти з російської нафти легально експортуються в західні країни.
Сукупні втрати від введених західними країнами обмежень (34 млрд євро) можна порівняти з витратами на безпеку, закладеними до федерального бюджету РФ на 2024 рік (3,4 трлн рублів). Це близько третини від закладених до бюджету витрат на оборону (10,4 трлн рублів, 105,5 млрд євро).