Черги на КПП, хвилювання та нестача коштів: як голосували в Україні жителі Криму і ОРДЛО

Українцям, які живуть в окупованому Криму та ОРДЛО, довелося докласти чимало зусиль, щоб взяти участь у виборах президента України. Журналісти ВВС News Україна поговорили з кримчанами і жителями окупованих областей Донбасу, які ризикнули віддати свій голос за майбутнє країни.

Кримськотатарський активіст, архітектор Едем Дудаков живе в Бахчисараї і його шлях до виборчої дільниці нагадує гостросюжетний фільм. Для реєстрації на певній дільниці він відправився разом з групою із 10 чоловік в Херсон. За його словами, поїхали не всі, хто спочатку планував і на це, очевидно, вплинули нещодавні обшуки, організовані ФСБ РФ.

«Люди бояться, побоюються переслідувань. Я також боюся, моїй матері 80 років. До кримських татар часто приходять з обшуками вночі, були випадки, що літні люди не пережили стрес – отримували серцеві напади, навіть помирали», – розповів Дудаков.

На адмінкордоні з Кримом російські прикордонники і співробітники спецслужб розпитували кримчан про мету поїздки, але все ж пропустили.

На питання, якими можуть бути наслідки для жителів Криму від участі в голосуванні, Дудаков відповів, що кримчани вже п’ять років живуть під тиском, а для нього голосування – принципова позиція, оскільки він громадянин України.

Трохи інша ситуація склалася з жителями окупованих територій Донбасу. У «ЛНР» і «ДНР» місцеві пропагандистські канали показували, скільки людей перетнули КПП 31 березня і відкрито говорили, що йдуть на вибори, проте таких людей мало.

Один зі співрозмовників BBC – житель «ЛНР» – зізнався, що на вибори не поїхав, оскільки на це потрібні гроші та час.

«Це не так просто: спочатку потрібно було зареєструватися на якійсь дільниці, а 31-го знову їхати голосувати. Ми з сином раз у два місяці їздимо в Сєвєр (Сєвєродонецьк. – ред.). Ці поїздки вже в печінках сидять – черги, нерви», – заявив він.

Колишній луганчанин у коментарі журналістам розповів, що у більшості людей просто немає мотивації витрачати кошти й долати всі перешкоди, щоб проголосувати. Всі, хто мав таку мотивацію, давно покинув так звані «республіки».

«Решта – пристосувалися, живуть у тих умовах, як можуть. Серед них не лише люди старшого віку, але і молоді. Мабуть, саме у цієї категорії людей сильніше переконання в тому, що ці вибори нічого не змінять в їхньому житті», – розповів колишній житель Луганська.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.