Чому банки неохоче підвищують ставки за вкладами

На початку літа минулого року Національний банк шокував банківську систему та підвищив облікову ставку одразу в 2,5 рази до 25% річних. Більшість українців не стали зважати на цю новину, хоча банківський регулятор ухвалював це рішення саме для них: метою НБУ було стимулювати зростання ставок за банківськими вкладами, щоб таким чином мотивувати громадян України нести кошти на депозит в банку (https://unexbank.ua/privatnim-osobam/depoziti), а не до обмінних пунктів.

Проте через півроку після впровадження нової ставки, відсотки за вкладами у великих банках залишаються дуже скромними. Індекс UIRD, що вимірює середню ставку за вкладами в 20 найбільших фінустановах демонструє, що від 1 червня минулого року до кінця січня 2023-го ставка за тримісячними депозитами в гривні зросла з 6,2% річних до 11,3%. А, скажімо, за вкладами строком один рік в Україні зараз в середньому можна отримати 12,25% – це лише на 5% більше, ніж півроку тому.

Чому ставки за вкладами неохоче ростуть

Процес стимулювання підвищення відсотків за депозитами через зростання облікової ставки називають монетарною трансмісією. Зазвичай, впродовж 3-6 місяців депозитні ставки активно реагують на зміну облікової, потроху наближаючись до неї. Але цього разу ця схема спрацювала вкрай слабко. Але чому?

Існує два пояснення цього феномену. По-перше, у часи кризових явищ люди скорочують суми своїх витрат та намагаються створити фінансову подушку безпеки. Але при цьому вони хочуть зберігати вільний доступ до своїх заощаджень. Саме тому 2022 рік став рекордним в Україні: за рік приватні клієнти збільшили суму коштів на рахунках у банках майже на 140 мільярдів гривень. Але винятково завдяки зростанню залишків на поточних та карткових рахунках, по яких великі банки нараховують мізерні відсотки або не нараховують їх взагалі.

Друге пояснення полягає в нерівномірності розподілу коштів приватних клієнтів між банками. Більша частина із зазначеної суми 140 мільярдів опинилася у найбільших банках, адже саме тут значна частина громадян України отримують пенсії та зарплати. Це викривляє конкуренцію на ринку та позбавляє найбільші фінустанови країни сенсу підвищувати ставки за вкладами. Навіщо платити більше, якщо гроші самі течуть до рук?

QzmvEnzq5uzHh5TPrKwJeJcA9Gb0e93dC-wp3DpELrCt_mMmIK7_vlGwDgZEVDoFfaiM_cv0y_4Ui1X3__hIzF2UjUBEWGlwVV7TFpmCG_iSRcBmG-gEOsaaZSR43XJqtv64ARuBxSr20M5x1oBcNlYsxvW92uDSwmEDQXS8mz02bokpXnNImJ0o2GpTDA

На який вклад покласти кошти

І все ж українці можуть отримати свій бонус від червневого рішення НБУ та заробити більше на власних коштах. Як зазначалося вище, індекс UIRD показує ставку за депозитами лише найбільших 20-ти фінустанов. Але в Україні наразі працюють 67 ліцензованих та платоспроможних банків, більшість з яких пропонують набагато вигідніші умови за депозитами.

Важливо, що пересічному українцю при цьому навіть не потрібно проводити ретельного аналізу надійності банку, адже впродовж дії режиму воєнного стану та три місяці після його скасування держава гарантує повернення 100% суми усіх вкладів, коштів на поточних рахунках та навіть нарахованих відсотків. А після цього мінімальна гарантована сума становитиме 600 тисяч гривень.

Зрозуміло, вкладник почуватиметься значно впевненіше, розуміючи, що його кошти лежать на депозиті в надійному європейському банку. Але й за такого підходу в українців є вибір. Наразі невеликі банки пропонують ставки за вкладами до 17-19% річних. З огляду на специфіку фінансового ринку та існуючі законодавчі норми, такий рівень є максимальним за сьогоднішньої облікової ставки 25%.

Наприклад, у Юнекс Банку, який від 2021 року належить європейським інвесторам, базовий відсоток за річним вкладом у гривні становить 17% річних. До того ж банк нараховує бонус у вигляді додаткових 0,25% для великих вкладів на понад 250 тисяч гривень. Та навіть за тримісячним депозитом тут діє ставка 16% річних та той самий бонус: +0,25% для великих сум коштів.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.