10 лютого на сайті інформаційного агентства Міністерства оборони України АрміяInform вийшла стаття з критикою відомства через не боєготовність турецьких ударних безпілотників Bayraktar. Критика керівництва армії, нехай і без імен, знакова подія для армійської “преси”.
Урочистість демократії тривала не довго і незабаром після публікації стаття була видалена.
Керівник агентства АрміяInform Геннадій Карпюк пояснив InfoResist видалення статті тим, що матеріал не відповідав поставленому журналісту завданню.
“З точки зору редакційної політики, цей матеріал не відповідав поставленому журналісту редакційному завданню, тому цю тему ми плануємо підготувати дещо пізніше, з урахуванням всієї об’єктивної інформації, яка стосується тематики використання БПЛА “Bayraktar TB2″ у ЗСУ”, – повідомив він у відповідь на запит InfoResist.
Але подальші дії редакції вказують на те, що інформагентство приховує інформацію, опубліковану в матеріалі.
Як відомо, Google зберігає копії сторінок, навіть віддалених. Коли ми опублікували новину про те, що стаття видалена з сайту, її копія ще зберігалася в кеші Google, але при переході по посиланню відбувалася переадресація на головну сторінку сайту. Це означає, що стаття видалена з сайту. Але через деякий час АрміяInform за цим же посиланням розмістила короткий текст: “На жаль, це стаття більше недоступна”. Заголовок також був змінений з “Чому турецькі Bayraktar ТВ2 досі не бачать неба” на “Чому турецькі Bayraktar ТВ2…”. Це зроблено для того, щоб Google перезберіг копію цієї статті, замінивши старий текст новим. Що власне і сталося:
Копія цієї сторінки збереглася в архіві інтернету:
Як мала діяти редакція АрміяInform?
Ідея армійського інформаційного агентства чудова. Враховуючи практично повну закритість армії від ЗМІ, бійці ЗСУ мають можливість отримувати інформацію про те, що відбувається в армії, практично з перших вуст. Але важливо не забувати про необхідність говорити правду про те, що відбувається в армії. Замовчуючи про проблеми у військах, керівництво армії бреше в першу чергу своєму особовому складу, а лише потім суспільству.
Адже, коли спочатку прес-служба Командування Повітряних Сил рапортує про те, що в ескадрильї Bayraktar почнеться бойова підготовка в січні, а в середині лютого цього так і не сталося, видалення статті вказує на спробу приховати наявну проблему.
На це все дивляться як українські оператори безпілотників, так і турецькі інструктори, і думають, що керівництву армії немає діла до їхніх проблем.
АрміяInform спокійно могла у той же день отримати коментар відповідальних осіб щодо ситуації і опублікувати його. Адже очевидно, що проблеми, про які йшлося в статті, відбулися не за наказом начальника Генштабу або міністра оборони, а допущені офіцерами з погонами нижче генеральських.
Армія здорової людини відкрито говорить про проблеми. Наприклад, армія США не приховує проблему харасменту у військах і навіть публікує щорічну аналітику стосовно цього. Не те що у нас – “домагань в армії немає”. Прямо як у СРСР сексу не було.
Армійське ЗМІ здорової людини відкрито говорить про проблеми у військах і таким чином допомагає їх вирішити, а не покриває полковників, які погано виконують свою роботу на шкоду обороноздатності країни.
Навіщо приховувати інформацію про нібито не боєготовність Bayraktar?
Як повідомило джерело InfoResist у Міноборони, цей матеріал дуже не сподобався начальнику Генштабу Руслану Хомчаку. Це і стало причиною видалення критичного матеріалу.
Взагалі, останнім часом Генштаб воліє не коментувати скандали, які стосуються його компетенції. Так сталося, коли ми розповіли про проблеми з бойовою підготовкою у Старичах і Десні. Офіційної реакції не було, зате у цих навчальних центрах почалися перевірки і звичайно ж, традиційно, пошуки тих, хто розповів про це журналістам.
Немає ніякої реакції на повідомлення про те, що 56-а бригада займалася мародерством у зоні ООС. Хоча нам відомо, що за цим фактом проводиться розслідування військовою службою правопорядку. Раніше у подібних ситуаціях повідомляли, що розпочато розслідування, а не удавали, що нічого не відбувається.
Так само не було реакції і на одкровення командира розвідвзводу Максима Громова, який розповів про стан справ в армії. Натомість, традиційно того, хто це розповів тут же почали пресувати. Від бійця вимагали, що б Hromadske видалило відео. Станом на сьогодні, ролик з його коротким інтерв’ю подивилися понад 229 тисяч разів. Понад 2 тис. 500 осіб їм поділилося і більше ніж 4 тис. поставили “лайки”.
Відсутність реакції, очевидно пов’язана з тим, що президент України Володимир Зеленський вирішив прискорити призначення головнокомандувача ЗСУ і начальника Генерального штабу до 1 березня 2020 року. Законопроєкт вже подано до Верховної Ради як невідкладний.
У світлі цих подій Хомчаку невигідно публічне визнання проблем в армії.
Що насправді відбувається з безпілотниками – загадка
На якій стадії зараз перебуває підготовка операторів безпілотників і коли вони будуть приведені в бойову готовність нам з’ясувати так і не вдалося – начальник прес-служби Командування Повітряних сил Юрій Ігнат другий день поспіль так зайнятий, що не відповідає на дзвінки журналістів.
Роман Божко