Вашингтону представлено остаточний проєкт угоди про природні ресурси між Україною і США, в якому основна увага приділяється створенню фонду реконструкції України, а проблемні технічні деталі, включно з гарантіями безпеки, залишено для подальшого обговорення. Про це повідомляє CNN з посиланням на українське джерело, знайоме з ходом переговорів.
“З нашого боку все готово. Ми зробили все можливе, щоб умови були розумними. У результаті це рамкова угода про те, як створити фонд реконструкції України. Передбачено окрему угоду про те, як це буде працювати”, – сказав співрозмовник CNN.
За словами джерела, “найпроблемніші пункти були виключені з проєкту, але американська сторона дуже сильно чинить опір включенню в документ гарантій безпеки”.
Київ сподівається, що це вдасться обговорити на майбутній зустрічі президентів Володимира Зеленського та Дональда Трампа, додав співрозмовник телеканала.
Як повідомляє Axios, у проєкті угоди йдеться про те, що “уряд США має намір надати довгострокові фінансові зобов’язання для розвитку стабільної та економічно процвітаючої України”.
Також у документі додається, що фонд буде створено “для інвестування в проєкти в Україні та залучення інвестицій для прискорення розвитку”, зокрема в таких галузях, як гірничодобувна промисловість і порти.
Але також передбачається, що США відшкодують частину своїх витрат, пов’язаних із “захистом, відновленням і поверненням України” до довоєнного рівня ВВП.
В Axios зазначили, що в проєкті висловлюється бажання, щоб Україна залишалася вільною, але не вказується жодних військових зобов’язань США.
Він також передбачає, що Україна має внести до фонду $500 мільярдів, і що внесок України має бути вдвічі більшим за внесок США, але не передбачає, що ця сума має бути сплачена Штатам.
Проєкт передбачає, що 50% доходів України (за вирахуванням операційних витрат) від “видобувних матеріалів” – включно з мінералами, нафтою і газом – будуть виплачуватися до фонду.
Також у тексті є положення про проєкти на територіях, “тимчасово окупованих Російською Федерацією, у разі деокупації таких територій”.