20 травня, в День вишиванки, президент Володимир Зеленський із дружиною Оленою в національному вбранні привітали українців зі святом, однак фасон вишиванки українського лідера збентежив багатьох користувачів Мережі. Фото подружжя опубліковано в Instagram.
Крій вишиванки Зеленського дуже схожий на предмет російського національного костюма – косоворотку – через косий комір, який, на відміну від української вишиванки, має розріз збоку.
Знімок подружжя Зеленского активно обговорюють не лише в Instagram, але і в Facebook. Зокрема, блогер Сергій Місюра написав, що міг би зрозуміти, якби подібний костюм наділи нардепи від ОПЗЖ Нестор Шуфрич і Вадим Рабінович, проте не очікував такого від президента.
Журналіст Тарас Березовець заявив, що “навіть не знає, як це коментувати”.
“Надіти російську косоворотку в день вишиванки це не знаю, ким потрібно бути. Це навіть не банальна дурість. Дурним може бути дозволити собі звичайна людина. Для президента надіти в національне свято України національний одяг Росії – це цивілізаційний вибір. Для повноти відчуттів не вистачає кокошника. Просто немає слів”, – написав він.
Дипломат Володимир Омелян прокоментував знімок словами “совок є совок” і додав, що не здивований образу Зеленського. Також він закликав запитати у президента, що той святкує.
Інші користувачі також висловили своє обурення, задаючи питання: “Чому наша гордість у косоворотці?”, “Різницю між вишиванкою і косовороткою ніхто не підказав?”, “Чому ніхто в команді президента не розбирається в традиціях?”, “А сьогодні свято косоворотки чи немає різниці, як її називати?”.
Також коментатори писали про те, що такий костюм – “сором”, “ганьба”, “російська сорочка”, “дивний крій” і “дивна вишиванка”.
Крім того, користувачі Мережі почали створювати фотожаби з Зеленським.
Дизайнер Артем Климчук розповів Vogue.ua, що створював сорочку для президента за старовинними зразками оригінальних вишивок, знайдених у музейних архівах Дніпропетровської області. Він підтвердив, що для українського лідера був обраний популярний у східній Європі в XIX столітті крій “косоворотка”.
За словами дизайнера, бічний розріз був досить типовим елементом у костюмах українців на Сході і був популярний в XIX столітті, проте втратив актуальність після приходу СРСР.
Як повідомила етнолог Оксана Космина в коментарі “Ліга.Life“, крій чоловічих сорочок, коли застібка не по центру на грудях, а зміщена, зустрічався і в українській традиційній культурі, причому в багатьох регіонах.
“Але, якщо говорити про традиційний український крій, і там застібка зміщена – то весь візерунок все одно має знаходитися в центрі”, – додала вона.
Дослідниця традиційного одягу українців Марія Квітка також запевнила, що Зеленський одягнений у вишиту українську сорочку, «яких сотні з таким кроєм».
При цьому дизайнерка, що спеціалізується на вишиванках, Олена Дідик сказала в коментарі BBC News, що такі сорочки були більш поширені в Росії і Білорусі і традиційно в нашій країні зустрічалися не так часто.