13 грудня Православна Церква в нашій країні вшановує пам’ять апостола Андрія Первозванного, який був одним з 12 учнів Ісуса Христа. Inforesist розповідає про традиції та прикмети свята.
Сьогодні це свято називають Андрєєв день, День Андрія або Калита.
Апостол Андрій народився на березі Галілейського озера в ізраїльському місті Віфсаїд. Його брати були рибалками. Церква вважає Андрія першим покликаним учнем Ісуса Христа, а тому його також називають Первозванним. Відомо, що апостол слідував за Христом до кінця його шляху, після чого став свідком воскресіння і вознесіння на небеса Ісуса.
Після воскресіння на апостолів мовами полум’я зійшов з небес Святий Дух, який подарував їм дар зцілювати людей, а також пророкувати, нести і проповідувати християнство на самих різних мовах.
Після цього апостоли вирушили проповідувати в різні країни і Андрію Первозванному випали краю узбережжя Чорного моря. Він проповідував на багатьох землях, що надалі стали українськими: в Крим, потім вище по Дніпру, де пізніше була заснована майбутня столиця Київської Русі та України-Місто Києва. Андрій Первозванний благословив Печерські пагорби і поставив на одному з них Свій хрест, сказавши учням, що саме тут в майбутньому “засяє благодать Божа, велике місто буде тут. Також Андрій додав, що на цьому місці “Бог спорудить багато церков”.
Потім Андрій дійшов до Новгорода, знищував капища язичників і звертав жерців Русі в християнство. Апостол розіп’яли на хресті у грецькому селищі Патри. Перед смертю він попросив, щоб його хрест був не таким, як той, на якому розпинали Ісуса Христа.
У День Андрія православні християни відвідують богослужіння в церкві. Вважається, що в цей день корисно причаститися людям, робота яких пов’язані з морем. Незаміжні жінки просять в цей день у Бога щастя в сімейному житті.
До прийняття християнства в цей день відзначали свято Калита. Цим словом називали спеціальні хлібні коржики, які випікали молоді дівчата і влаштовували з ними ворожіння. Також в ніч на 13 Грудня незаміжні дівчата ворожили на судженого. Сни, які сняться на Андрія, вважаються віщими.
Що не можна робити на Андрія
У День Андрія за християнським звичаєм не можна важко працювати, злитися, лаятися і лихословити.
Прикмети на Андрія
- Вважається, що якщо на Андрія в печі червоний вогонь – будуть холоди, а якщо білий – потепління.
- Ясна погода в цей день віщує врожайний рік.
- Якщо на Андрія випадає сніг, то він може пролежати до квітня місяця.