В Україні сьогодні, 14 жовтня, відзначають День захисника країни. Це свято вважається державним з 2015 року, але коріння його походження йде вглиб історії. InfoResist розповідає, чому 14 жовтня – важлива дата для українців і як в країну повернулася традиція відзначати День захисника в цей день.
Велике православне свято і день козацтва
У православній традиції 14 жовтня відзначається одне з головних духовних свят – Покрова Пресвятої Богородиці. Згідно з легендами, Діва Марія з’явилася до жителів Константинополя, щоб захистити їх від навали або агарян, або, за однією з версій, війська київського князя Аскольда.
Пречиста нібито з’явилася людям і вкрила їх своїм покровом – омофором. Це врятувало жителів від ворожих військ і Константинополь був врятований. Про цей чудовий порятунок писали багато літописців, а у Візантії затвердили свято День Покрови Пресвятої Богородиці.
Після того, як київський князь Володимир охрестив Русь, це свято стали почитати і наші предки.
В Інституті національної пам’яті розповідають, що дане свято тісно пов’язане з ідеєю захисту від ворогів. У зв’язку з цим багато православних храмів, які зведено в козацькі часи, були присвячені Богородиці.
“Покрова Пресвятої Богородиці була одним з головних свят запорізьких козаків. Відомий дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав:”… під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого вогню, ні грізної стихії, ні морської бурі”. Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже в центрі козацької фортеці завжди стояла Покровська церква”, – нагадав Інститут нацпам’яті.
У період розквіту української козацької держави – Гетьманщини, шанування свята Покрови набуло великого масштабу. У той час активно будувалися Покровські храми і писалися відповідні ікони з ликом Діви Марії.
З часом за святом 14 жовтня навіть закріпилася назва – Козацька Покрова, а українці стали сприймати його як символ військової честі, хоробрості та звитяги.
У 1999 році другий президент Леонід Кучма постановив, що 14 жовтня в країні святкується День українського козацтва.
Створення Української повстанської армії (УПА)
Символічним днем створення УПА заведено вважати 14 жовтня 1942 року. Цього дня у місті Сарни на Рівненщині було сформовано перший підрозділ (сотня) Української Повстанської Армії на чолі з польовим командиром Сергієм Качинським («Остапом»).
“Спочатку УПА створювалася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом усього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба. Цілі регіони були звільнені від окупаційної присутності, тут творилися так звані «повстанські Республіки», вищою владою в яких оголошувалася УПА», – пояснює Інститут національної пам’яті.
УПА існувала до вересня 1949 року, після чого була реорганізована в збройне підпілля. Після цього діяльність підпільників тривала до початку 1960 років.
У 1944 році був створений орган політичного керівництва УПА і всього визвольного руху – Українська головна визвольна Рада (Українська головна визвольна рада, УГВР). Саме ця рада через три роки після заснування закріпила постанову святкувати День створення УПА 14 жовтня. У документі є згадка про козацькі традиції.

Експрезидент України Віктор Ющенко у 2006 році підписав указ, згідно з яким в країні закріплюється традиція відзначати свято Покрови Богородиці як День УПА. Відтоді в Україні традиційно проводять Марш Слави Героїв (Марш УПА) – хода ветеранських організацій ОУН-УПА та прихильників націоналістичних політсил.
Як стали відзначати День захисника України
Потреба у встановленні свята українських захисників, яке прийшло б на зміну радянському 23 лютого, виникла після окупації Росією українських територій. Російська агресія посилила в Україні тенденції декомунізації.
З огляду на це, у 2014 році п’ятий президент України Петро Порошенко своїм указом скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого і заснував 14 жовтня як День захисника України.
Як бачимо, ця дата була обрана не випадково. Президент навіть підписав відповідний указ на свято Покрови Богородиці.
Відтепер День захисника України є державним святом і неробочим днем.
- 14 жовтня президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять бійців, які віддали життя за незалежність держави.