Аудиторська перевірка спеціального фонду по боротьбі з коронавірусом у 2020 році виявила фінансові порушення на суму понад 406 млн грн. Про це повідомила Державна аудиторська служба України на запит Lb.ua.
Порушення, виявлені при проведенні аудиту, призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на суму 114 млн 400 тис. грн.
Крім цього, Держаудитслужба виявила проблемні питання і недоліки при використанні грошей з фонду, що вплинули на ефективність і результативність використання 25 млрд 624,8 млн грн.
Згідно з меморандумом України та Міжнародного валютного фонду, аудит «ковідного фонду» необхідно було провести до кінця березня 2021 року. Держаудитслужба перевірила використання коштів Фонду в розмірі 44 млрд 494,2 млн.грн – 66,9% від загальної суми використаних коштів (66 млрд 525,3 млн грн).
Загальний обсяг спецфонду станом на 31 грудня минулого року склав 80 млрд 913,8 млн грн. За рішеннями уряду з нього було витрачено 78 млрд 427,7 млн грн.
Держаудитслужба встановила, що 830 процедур закупівель проведено з процедурними порушеннями, у 182 випадках такі порушення вплинули на результати закупівель на загальну суму 31 млрд 846,4 тис. Замовник не відхиляв учасників торгів, пропозиції яких не відповідали вимогам тендерної документації. Як наслідок, такі учасники ставали переможцями торгів.
Деякі замовники не врахували, що операції з придбання певних товарів, робіт і послуг за рахунок коштів Фонду звільняються від сплати податків, тому переплата склала 1,2 млн грн.
Також були виявлені випадки неякісного виконання підрядниками умов укладених договорів. Вони завищували вартість виконаних ремонтно-будівельних робіт, що призвело до втрат ще 78,9 млн грн. При цьому немає документів, що підтверджують дотримання виконавцем робіт термінів виконання 26 договорів і гарантій за п’ятьма договорами.
“Зокрема, замовники допускають порушення при плануванні закупівель, визначенні їх потреби в закупівлі та складанні тендерних документацій. Як наслідок, це призводить до неефективного використання коштів з Фонду COVID-19. За результатами дослідження питань планування закупівель виявлено, що замовники уклали 130 договорів (6% перевірених) на загальну суму 137,3 млн грн при відсутності документів щодо обґрунтування визначення потреби закупівлі”, – заявили в Держаудитслужбі.
- Кабінет міністрів ухвалив рішення, згідно з яким дозволяється використання коштів з Фонду боротьби з коронавірусом для виробництва українських серіалів.
- Колишній міністр фінансів Ігор Уманський заявив, що гроші з фонду, виділені на будівництво доріг, розподілили по шести компаніям.