Допомагають Зеленському і Порошенку: ЗМІ дізналися, як працюють українські боти у Facebook

З 2014 року соціальну мережу Facebook в Україні почали активно використовувати політики, експерти та волонтери. Інформація та фото з місця подій від журналістів у Facebook з’являлася раніше, ніж в ЗМІ. Разом з цим в українському сегменті соцмережі почав формуватися ринок маніпуляції інформацією, сказано в матеріалі Української правди.

“Юлія Тимошенко особливо любила коли під новинами і статтями на” Українській правді” з’являлися коментарі в її підтримку. Вона любила більше слів. І це були часи, коли Facebook в Україні став популярним”, – розповіла на умовах анонімності людина, що активно працювала в онлайн-команді політика в 2014 році.

Після зростання аудиторії в Fb команди онлайн-коментаторів змінили свій профіль і почали створювати ботів для соцмережі, але манера роботи залишилася колишньою – обширні коментарі, складні речення “вилизаний” стиль, істерія і Caps lock.

Разом зі стрімким зростанням кількості українських користувачів Facebook на тлі блокування російських соцмереж, різко почала зростати кількість ботів. За словами одного зі співробітників компанії, яка в 2017 році активно нарощувала базу ботів, користувачі переходили в Fb з інших соцсіток і бачили, що там вже існує їх бот-клон.

Засновник і керівник системи онлайн-моніторингу SemanticForce Всеволод Гаврилюк стверджує, що на сьогоднішній день число ботів в соціальних мережах коливається від 100 тисяч до 1 мільйона. Таким чином, ботрумом на одну-дві тисячі акаунтів може керувати невелика команда – 20-40 осіб.

Як сьогодні створюють роботів

Слід зазначити, що зараз процес створення ботів істотно спрощений. Так, на теренах інших соцмереж люди знаходять акаунти, з яких можна забрати фотографії. Ставлять на них програму-парсер, яка завантажує потрібні фото. Вимоги до фото прості: на зображеннях не повинно бути написів і фону, який видає географію місця.

За допомогою іншої програми створюються віртуальні телефонні номери. За аналогічним принципом створюється електронна пошта. Більш того, система автоматично розсилає запити на додавання друзів. Всього на створення середнього аккаунта потрібен місяць. За цей час буде готовий бот на 200 друзів, 15 постів і з 3 власними фотографіями.

Самі боти діляться на 4 категорії:

  • Кращі боти займаються коментуванням і репостят потрібні повідомлення.
  • Боти, які просто лайкають.
  • Технічні боти. Потрібні для різних накруток. Наприклад, для збільшення переглядів відео.
  • Боти для чорних кампаній. Використовують в дуже ризикованих проектах. Зазвичай творцям не шкода, якщо їх заблокують.

Робота ботів і розцінки

Найчастіше маніпуляційна інформація вкидається через онлайн-ЗМІ або лідерами громадської думки (ломи), блогерами. Перші в середньому беруть 200 доларів за новину, при цьому необхідно доплатити 50% вартості, щоб матеріал ще опублікували на Facebook-сторінці даного ЗМІ.

Маленькі ломи (до 10 000 підписників) беруть $100 за пост, середні $200-400 (15-30 тисяч підписників). А топ-ломами (більш 50 000 підписників) доведеться заплатити $1000 за публікацію.

Вартість $1000

Завдання таких кампаній вкинути інформацію, “покошмарити” людину або компанію. Триває вона 1-3 дні. За такі гроші вийдуть одна-дві новини в посередніх ЗМІ та їх передрук в сміттєвих ресурсах.

Вартість $10 000

Точкою вкидання такої кампанії може бути стаття або інтерв’ю в нормальному ЗМІ. Далі розповсюдження новини на 5-10 сайтах, підтримка 2-3 ломами та розкрутка всього ботрумом в Facebook. Є ще два варіанти початкових точок: розкрутка теми 5-7 ломами або мітинг, який розгойдає пул з 5-10 ЗМІ та ломів.

Вартість $ 50-100 000

Це тип кампанії часто використовують для того, щоб не допустити призначення людини на посаду, кардинально змінити імідж. Для виконання такої роботи потрібно мінімум місяць і всі існуючі інструменти. В рамках даного методу здійснюються журналістські розслідування, залучаються персональні хейтери, а також проводиться незалежне дослідження”, яке легалізують через ТВ, онлайн-ЗМІ, ломів, експертів, ботрумы.

“За $ 6-7 тисяч можна отримати мільйон охопленнь теми у Facebooк (охоплення – кількість акаунтів, які побачили повідомлення в своїй стрічці, – ред.). Новинний сюжет на загальнонаціональному каналі завжди буде більше мільйона переглядів. Популярні новини в топових онлайн – ЗМІ в середньому набирають 20-40 тисяч “, – резюмує засновник компанії по формуванню інформаційного поля у Facebook Оксана Мороз.

За 6 хвилин звичайний пост з фото Володимира Зеленського набрав 1,1 тисячі реакцій і майже 200 коментарів. Через 3 хвилини кількість коментарів зросла ще на 100
Серед тих, хто поставив лайк під постом, велика кількість порожніх акаунтів

Аналогічні методи використовуються на сторінці п’ятого президента України Петра Порошенка. Багато лайків від порожніх акаунтів і схожих на ботів людей
Схожі на акаунти ботів, які репост і коментують повідомлення Порошенка, часто виглядають так: тільки повідомлення з критикою Зеленського та розхвалювання Порошенка

Як повідомлялося раніше, у вересні 2019 року Facebook припинив діяльність українських акаунтів і груп, які розповсюджували у мережі фейки. Користувачів однієї з найбільших соціальних мереж перенаправляли з посиланнями на сайти Znaj.ua, Politeka, Hyser, які поширювали дезінформацію.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.