Президент Польщі Анджей Дуда та польський прем’єр-міністр Дональд Туск 12 березня прибули до Білого дому на зустріч із президентом США Джо Байденом. Про це повідомляє RMF FM.
Першим до Білого дому прибув Туск. Автомобіль із Дудою прибув через кілька хвилин. На зустрічі у Білому домі також присутній польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський.
На початку зустрічі Байден наголосив, що оголошений сьогодні пакет допомоги Україні є недостатнім, і нагадав про тверду прихильність США до Польщі.
Дуда, своєю чергою, повторив свою пропозицію про те, що країни НАТО мають збільшити свої витрати на оборону до 3% ВВП.
Очікується, що після зустрічі з Байденом Туск повернеться до Польщі. Дуда залишиться в США для участі в додаткових заходах і по дорозі додому відвідає штаб-квартиру НАТО в Брюсселі та зустрінеться з генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом.
В інтерв’ю TVN24 Туск заявив, що ця зустріч не стільки з нагоди 25-річчя вступу Польщі до НАТО, скільки через “передвоєнну ситуацію” у світі.
Водночас він назвав символічним візит до США, оскільки, незважаючи на гострий політичний конфлікт у Польщі, у питаннях безпеки, ставлення до Росії, України щодо трансатлантичних зв’язків польська влада та опозиція говорять одним голосом.
Він наголосив, що хотів би, аби інші союзники, зокрема США, могли про себе так само сказати: що незважаючи на результати виборів і те, хто перебуває при владі, солідарність в межах НАТО збережеться.
“Я хотів би про це сьогодні досить чітко почути від президента (Байдена – ред.)”, – сказав Туск.
Він зазначив, що Польща зараз “не перебуває під безпосередньою загрозою”, але визнав, що у минулому траплялися “інциденти, особливо у повітрі”.
“Немає сумніву, що Росія не є і не буде миролюбною щодо Заходу, щодо НАТО, особливо щодо східного флангу НАТО, включаючи Польщу. Але все одно виглядає дуже малоймовірним, що Росія наважиться вступити у відкритий конфлікт з НАТО”, – заявив політик.
Однак глава польського уряду не виключив агресії Росії проти НАТО у випадку, якщо Північноатлантичний альянс “практично перестане функціонувати”.
Він додав, що зараз усі сконцентруються на тому, щоби не реалізувався “чорний сценарій” в Україні. За його словами, напередодні він мав кілька розмов з представниками американської адміністрації, які відповідають за безпеку США.
“Всі передусім зосереджені на тому, щоб США розблокували гроші для України”, – сказав прем’єр.
На його думку, сьогодні є “відповідна атмосфера, щоб мобілізувати один одного та інших партнерів для допомоги Україні”.
“Щоб ми не припускали, що цей поганий сценарій (в Україні – ред.) реалізується”, – резюмував Туск.