Деякі політики опитування жителів ОРДЛО використовують для підтримки тези про те, що Україні не потрібен такий Донбас, де живуть антиукраїнські налаштовані люди. Про це в коментарі InfoResist розповів політолог Володимир Фесенко.
За словами Фесенка, критикують і висловлюють сумніви дійсно з приводу достовірності даних цього опитування не тільки представники влади.
“Я ось бачу різні ЗМІ, які близькі до колишнього президента, першими почали критикувати це опитування, при чому досить різко ставити під сумнів виконавців цього опитування і так далі. Тому критика йде з різних сторін. Я б не сказав, що тільки представники влади. Більш того, по-моєму, якраз вчора під час з’їзду партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко сказав, що по-різному можна ставитися до цього питання, але ті тенденції, які там позначені, треба брати до уваги. Тобто я б не сказав, що є повне заперечення”, – вважає політолог.
При цьому він зазначив, що критики і дуже багато скепсису з двох причин.
“Причина перша – неоднозначна репутація виконавці опитування. Ось ця компанія “Нью-імідж”. Вже ЗМІ близькі до колишнього президента зазначили дуже неоднозначну репутацію в минулому у цієї організації. Але ось чому все-таки виникають сумніви, це знають соціологи і не тільки, ті, хто жив на цих територіях, провести там нормальне опитування неможливо. До кінця 2014 року українські соціологічні центри робили телефонні опитування, тобто зв’язувалися по вибірці і опитували. Але потім і такої можливості не стало. Контроль місцевого “міністерства державної безпеки” там дуже сильний. І ось це – головний привід для сумніву. Наскільки все-таки це було незалежне опитування. Або проходило під контролем місцевої держбезпеки плюс ФСБ. Те, що там відображені реальні тенденції, у мене особисто не викликає сумнівів. Інша справа, що концентрація цих тенденцій, скажімо так, ступінь антиросійськості і антиукраїнськості дуже посилені”, – вважає експерт.
Фесенко також додав, що у нього є дуже великі сумніви щодо цілого ряду позицій. “Наприклад, там дуже низькі рейтинги Ахметова. Навіть якось дивно. Я чув деякі дані з опитування, які проводилися місцевими людьми, ці дані з’являлися в Росії, зокрема, все-таки там рейтинги Ахметова декілька вище. А тут вже зовсім низькі, це викликає підозри. Ну і по ряду інших позицій теж є підозри. Тому у мене особисто неоднозначне ставлення до цього питання. Перш за все, з тієї причини, що воно проводилося на окупованій території, де дуже сильний контроль місцевої “держбезпеки”, це викликає дуже великі підозри”, – сказав політолог.
“Ну і останній момент. От я спілкуюся з соціологами, при чому опозиційними, з Росії, Білорусі, ось вони говорять в один голос, навіть в Росії, де Левада-Центр може проводити опитування, в цих країнах немає повноцінної громадської думки. Вона деформована і пропагандою, і самою авторитарною системою влади, у ОРДЛО це виражено ще сильніше. Тому сприймати це як якесь ідеальне дзеркало було б трошки некоректно. Ситуація там дуже сильно деформована, мізки у людей, які до цього були не дуже українськими, вони стали переважно проросійськими. Але навіть це опитування показує, що все-таки шанси на реінтеграцію зберігаються, хоча процес повноцінного повернення цих територій до складу країни буде дуже складним і болючим”, – додав Фесенко.
За його словами, противники Зеленського та прихильники ідеї відмовитися від “мінських угод” “використовують це опитування для того, що немає сенсу боротися за ці території. Тому що, фактично, люди, які там живуть, налаштовані антиукраїнськи”.
“Що тут неприємно, так це те, що ця теза використовується для дискредитації самого мирного процесу. Тобто, мовляв, навіщо потрібні мирні переговори, навіщо реінтеграція Донбасу, якщо там люди таким чином налаштовані. Все, від них треба відмовитися. Але це дуже небезпечна логіка. Ми не повинні забувати, що майже 2 мільйони людей виїхало з Донбасу, ну або принаймні, скажімо, обрало Україну в якості альтернативи сепаратистських республік, тому ми не можемо відмовлятися — це і наша територія, чимало людей були змушені звідти виїхати, вони зараз в Україні. Тим не менш, відмова від цих територій, до чого закликають деякі політики (хай не прямо, а побічно), буде означати, що ми відмовляємося і від Криму. Адже в Криму точно такі ж настрої. Може бути ще сильнішим. Але крім кримських татар, й то частину з них російська влада змогла перевербувати на свою сторону”, – сказав Фесенко.
Але найнебезпечніше, зазначив політолог, що “з цією логікою ми повинні відмовлятися від половини країни – від Харкова, від Одеси, практично від всіх російськомовних регіонів, які схильні голосувати не за ті політичні сили”.
“Це дуже небезпечна і неповноцінна логіка. І ось, на жаль, це опитування використовується для підтримки цієї тези про те, що такий Донбас нам не потрібен. Тому, я думаю, що тенденції треба приймати до уваги, але треба робити ті поправки, про які я говорив. Не все так апокаліптично. І потім, адже є все-таки сильні підозри і сумніви, що реальні настрої там були сильно згущені і посилені, можливо, не без цілеспрямованого впливу на це опитування місцевої “влади”,” – додав експерт.
Раніше були опубліковані результати опитування, згідно з яким жителі окупованих Донецької і Луганської областей, негативно ставляться до Зеленського, звинувачують у війні Україну і вважають, що Донбас має відновлюватися за її рахунок під контролем Росії, сама ж РФ ні в чому не винна.
Радник секретаря РНБО з питань Донбасу Сергій Сивохо поставив під сумнів опитування про ситуацію в «ЛДНР».