Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг виступив зі зверненням до парламенту на пленарному засіданні Верховної Ради 31 жовтня.
Столтенберг під час виступу запевнив, що НАТО не приймає і не прийме незаконну і нелегітимну анексію Криму Росією.
“Більше п’яти років тому російські солдати незаконно анексували Крим. Цей акт завдав важкого удару по Україні, і він підірвав мир і стабільність у всій Європі”, – підкреслив генсек.
Також Столтенберг закликав Росію повернути контроль над Кримом Україні і припинити свої дії по дестабілізації на Донбасі. “Всі члени Альянсу з Європи та Північної Америки єдині у своєму засудження російської поведінки”, – додав він.
Недавній обмін утримуваними особами між Україною і Росією генсек НАТО назвав “кроком у правильному напрямку”. Також він підкреслив, що разом з зусиллями в нормандському форматі це допомагає повністю впроваджувати мінські угоди. Столтенберг підкреслив, що за реалізацію цих угод велику відповідальність несе РФ. Він додав, що Росія повинна припинити підтримку бойовиків і найманців на Донбасі і вивести свої війська і озброєння.
“Представники ОБСЄ повинні отримати повний доступ до всієї території України. І повинна бути понесена відповідальність за знищення літака рейсу МН17, коли загинули 298 людей”, – заявив Столтенберг.
Він також привітав прагнення президента Володимира Зеленського “знайти мирне вирішення” збройного конфлікту на Донбасі.
Крім того, Столтенберг зазначив, що в Альянсі очікують від України впровадження прийнятого закону про нацбезпеку.
“У цього новообраного парламенту є історична можливість змінити Україну на краще, і всі ви вже зробили потужний ривок вперед. І я очікую впровадження закону про національну безпеку, який був прийнятий в минулому році, з парламентським контролем над відомствами безпеки, оборонними інститутами, а також реформування Служби безпеки”, – сказав Столтенберг.
https://youtu.be/iFkRJexS3jI
Він зазначив, що радники НАТО будуть працювати з українськими парламентаріями над впровадженням євроатлантичних принципів і “найкращих зразків роботи для посилення верховенства права, для забезпечення права меншин, для боротьби з корупцією і для того, щоб всі аспекти державного життя були відкритими і прозорими”.
“Це буде підтримувати прагнення України вступити в НАТО. Як суверенна держава, Україна має право вибирати свої власні системи безпеки. Двері НАТО залишаються відкритими. Дорога для членства в НАТО не є легкою, і ті, хто хочуть цього, повинні мати відданість і здійснювати значні реформи, але, врешті-решт, членство – це рішення членів Альянсу і тих, хто хоче до нього приєднатися, і тільки вони. Ніхто за межами України не має право вето, час сфер впливу пішов в минуле”, – підкреслив генсек Альянсу.
Також Столтенберг розповів, як учора Північноатлантична рада відвідала Одесу, побувала у Національній морській академії, яку Альянс підтримує з початку анексії Криму. За його словами, вони були вражені академією і курсантами, з якими вони зустрічалися.
“Говорячи з курсантами, ми зрозуміли, що перед Україною стоїть чудове майбутнє, є велика надія на майбутнє. Україна пройшла значний шлях, і ще багато чого необхідно пройти. НАТО підтримує вас, тому що ми поділяємо одні і ті ж цінності – любов до свободи і демократії, повагу до прав людини та верховенство права”, – додав він.
Столтенберг нагадав, що під час свого виступу у Раді два роки тому він процитував Тараса Шевченка. “І я хочу ще раз його процитувати. Він написав: “Страшно впасти у кайдани, умирать в неволі, але ще гірше — спати, спати і спати на волі”. Свобода – це не просто право, а й обов’язок діяти не просто в своїх власних інтересах, а в інтересах усіх людей”, – сказав генсек.