Після того, як президент Росії Володимир Путін виступив 25 березня із зверненням про поширення коронавірусу, його підтримка з боку росіян серйозно зросла, про що свідчать дані ФОМ і ВЦИОМ. Однак ефект згуртування навколо господаря Кремля буде діяти недовго, пише ВВС.
Як зазначає ФОМ, після того, як лідер країни-агресора оголосив неробочий тиждень, його рейтинг виріс на 4%. В даний час його діяльність підтримує 64% опитаних. Негативно відноситься до дій президента – 22% респондентів.
Весь минулий рік рейтинг Путіна практично не змінювався – приблизно 60% підтримки. З початку цього року показники стали поступово збільшуватися, але досягнувши 66% завдяки обговоренню змін до Конституції, в кінці березня знову впали до 60% в кінці березня. Ситуація змінилася після згаданого звернення.
Довіра до російського лідера з 22 по 29 березня зросла з 56% до 62%.
Схожі дані публікує і ВЦИОМ. Позитивно оцінюють діяльність Путіна 65,7%, хоча до першого звернення таких респондентів було приблизно 60%.
Після того, як Путін звернувся до співгромадян 2 квітня, оголосивши неробочим вже цілий місяць, його схвалили 72% опитаних.
Разом з тим, соціологи фіксують у росіян зростання тривожних настроїв. Якщо на початку березня про наявність у них тривоги говорили приблизно 35% респондентів, то зараз – 56%. Але протестувати готові менше людей, ніж раніше. Так, станом на 29 березня 75% опитаних виключали для себе можливість участі у вуличних опозиційних заходах на найближчі місяці.
За словами політолога Аббаса Галлямова, зростання рейтингу російського лідера – це класичний для кризи “ефект згуртування навколо прапора”.
Однак, вважає спостерігач, цей ефект може швидко зникнути, якщо суспільство побачить, що дії влади неадекватні моменту, а замість ефективної боротьби з викликами президент демонстративно перекладає відповідальність на підлеглих.
На думку соціолога “Левада-центру” Степана Гончарова після першого звернення акцент був зміщений з економічних проблем на підтримку населення, що і вплинуло на рівень підтримки президента, але ситуація змінюється щотижня» і її погіршення завдасть удару по рейтингах.
«Під час кризи владу не карають. Занадто страшно. Карають потім, коли разом з кризою пішов і страх», – сказав політолог Костянтин Калачов.
Раніше повідомлялося, що в РФ кількість інфікованих COVID-19 перевищило 4 тисячі осіб.