Подорожчання гривні шляхом приходу міжнародних спекулянтів на внутрішній ринок негативно позначається на державному бюджеті через величезні виплати відсотків, що призводить до заморожування витрат. Про це в коментарі InfoResist заявив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
«Я думаю, подорожчання гривні в цих умовах — це погано, тому що вона подорожчала не коштом перевищення експорту над імпортом або через приплив прямих іноземних інвестицій, а подорожчала виключно через приход міжнародних спекулянтів на внутрішній ринок. Тобто з бюджету виплачуються дуже великі доходи саме цим спекулянтам і саме через ревальвацію та через величезні виплати відсотків у нас є дефіцит бюджету і були заморожені соціально незахищені витрати державного бюджету», – пояснив він.
За словами Савченка, ця проблема в першу чергу стосується інвестиційних витрат і погіршує імідж держави.
«Це б’є по підрядниках, наприклад, будують дороги, а вони не отримують гроші за те, що збудували. Воно перш за все б’є, це називається інвестиційні витрати. Це і погіршує імідж, ще більше фірм не захочуть співпрацювати з державою. Ну ось по цьому б’є. Але питання, наскільки затримують. Якщо на тиждень, то не так страшно. Але гроші не з’являться в січні просто так, тобто, думаю, цей процес затримається на кілька місяців», – зазначив економіст.
Він вважає, що багато фірм можуть стати банкрутами. Водночас місцева влада, яка не виконали свої зобов’язання перед підрядниками, втратить авторитет.
“Але головне, щоб влада зрозуміла, що неприродна ревальвація гривні, тобто якби ревальвація базувалася на здорових факторах, на експорті, на притоці прямих іноземних інвестицій, то це було б нормальне посилення. Але їх немає. Є тільки – запустили козла в город – міжнародні спекулянти та наші корупціонери. Ця схема була розроблена ще торік і досі її не припинили”, – наголосив Савченко
На його думку, це все дуже просто припинити – зменшити радикальну облікову ставку і прибутковість облігацій.
“І будемо платити менше, і перестане зміцнюватися гривня, яка б’є по експортерах, українських виробниках та стимулює, зокрема, і російських експортерів в Україну. Ми вже в Росії сільськогосподарські продукти купуємо”, – підсумував економіст.
Додамо, що за даними Bloomberg, гривня очолила список валют, які найбільше зміцнилися до долара.
Зміцнення української національної валюти перевищило навіть ревальвації російського рубля, який стосовно долара виріс на 12%. Гривня з початку року зміцнилася на 19%.
Нагадаємо, раніше економісти пояснили, чому стрімке зміцнення гривні може призвести до фінансової кризи.