Економіст про майнінг криптовалют на АЕС: Так роблять багато країн, але тариф для населення має бути низьким

Напрямок надлишкової електроенергії на майнінг криптовалют – це хороша ініціатива, але питання полягає в тому, за якою ціною вона буде продаватися. Про це в коментарі InfoResist заявив радник колишнього прем’єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак.

«Є проблема, що в Атомної станції є великий надлишок електроенергії, який не використовується. І надлишкову електроенергію купували б інші споживачі, скажімо, феросплавні заводи або металурги, вони готові купувати у великих обсягах цю електроенергію. Але є момент, який полягає в тому, що вони не такі гнучкі, як майнінг-історія. Майнінг, умовно кажучи, щохвилини може робити стрибок споживання. Умовно кажучи, він може зараз 10 мегават споживати, а далі 200, а потім впасти до 30. Тому з технологічної точки зору дійсно так роблять», – пояснив Мушак.

За його словами, метод майнінгу криптовалют атомними електростанціями реалізований в багатьох країнах світу.

«Не самі атомні станції, а, умовно кажучи, біля такої станції робиться дата-центр або біля будь-якого джерела, в Узбекистані, Азербайджані це роблять, і, умовно кажучи, коли є надлишок електроенергії, то його дата-центр споживає. Тому з технологічної точки зору все окей, ніяких проблем немає», – зазначив економіст.

Однак, стверджує Мушак, питання полягає в тому, яким буде тариф.

«Це тариф на електроенергію, за якою ціною вона буде продаватися. Дивіться, держава не повинна займатися майнінгом, вони там не побудують виразно дата-центр. Держава – ні. Держава має створити умови, щоб бізнесу це було цікаво. Якщо там буде тариф за 2-3 центи, то тоді ця історія спрацює. Якщо цього тарифу не буде, то математика не буде працювати. Тому на технологічному рівні це робоча історія, але далі потрібно змінювати законодавство, регуляторку і все інше. Але я в це не дуже вірю», – пояснив він.

Мушак вважає, що реалізувати процес майнінгу можна мінімум за пів року. Але хтось повинен дати гарантію, що встановлений тариф залишиться незмінним у найближчі п’ять років.

«І це буде основна проблема в цій історії. Тому що в України не дуже великий ліміт довіри. Це, по суті, дзеркальна ситуація із зеленими тарифами, що свого часу розповідали, що зелені тарифи будуть високі, тому робіть генерацію, а тут пропозиція наступна: що довгий час тарифи на покупку електроенергії будуть низькими, тому будуйте споживання електроенергії. Але якщо через рік ціна підніметься знову, буде прийнято якесь вольове рішення, то що тоді робити з майнінг обладнанням? Проблемка», – наголосив радник експрем’єра.

На його думку, при нинішньому тарифі на електроенергію займатися майнінгом не найкраща ідея.

«Ну дивіться, при нинішньому тарифі взагалі нема чого рипатися. Тому що в Україні дуже високі тарифи на електроенергію з різних причин. Там є зелена генерація, яка дуже задирає вгору, є там ДТЕК зі своєю тепловою енергетикою, яка не конкурентна, і є історія, пов’язана з тим, що у нас тарифи для побутових споживачів дуже низькі, а промисловість їх дотує. Дивіться, у світі майнінг центри будують в місцях, де дешева електроенергія. Відповідно, оскільки ви конкуруєте в майнінгу з усім світом, то, умовно кажучи, ви конкуруєте з Азербайджаном, який для цих речей продає по 3 центи за 1 кіловат, а у нас 12 центів», – стверджує Мушак.

Він додав, що, приміром, шведи і норвежці мають у віддалених місцях дешеву електроенергію, яка йде у них через озера і дамби, тому їм вигідно займатися майнінгом.

«Тобто це має бути спецціна, яка виходить з наступних речей: в якийсь час у вас є надлишок електроенергії, і ви цей надлишок закиньте на майнінг для того, щоб не знижувати генерацію атомної станції. Тому що це насправді проблема і технологічно не зовсім безпечно», – підсумував Мушак.

Нагадаємо, раніше Міністерство енергетики пояснило, навіщо їм майнінг криптовалют.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.